Strona głównaChorobyNowa pracownia diagnostyczna w Centrum Onkologii w Warszawie

Nowa pracownia diagnostyczna w Centrum Onkologii w Warszawie

W Centrum Onkologii-Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie otwarto nową pracownię scyntygraficzną, opartą na najnowszych technologiach, wykorzystywanych w diagnostyce nuklearnej. Zakup nowoczesnego urządzenia, z którego będą korzystać pacjenci z podejrzeniem nowotworu, został dofinansowany przez Ministerstwo Zdrowia.
Nowa pracownia diagnostyczna w Centrum Onkologii w Warszawie [Fot. materiały prasowe]

Diagnostyka nuklearna nowotworów – szybko rosnące potrzeby

Zapadalność na rośnie w tempie lawinowym – od kilku lat mówi się nawet o onkologicznym tsunami. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, schorzenia onkologiczne są drugą przyczyną zgonów w Polsce, a pierwszą przyczyną zgonów Polaków w wieku produkcyjnym niezależnie od płci. Według rekomendacji zawartych w opracowaniu „Prognozy zachorowalności i umieralności na nowotwory złośliwe w Polsce do 2025 roku” Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Krajowego Rejestru Nowotworów gwałtownie rosnąca powoduje konieczność przygotowania się pod względem edukacyjnym, diagnostycznym, leczniczym, ekonomicznym i logistycznym.

Wczesne wykrycie – szansa na zdrowie

Diagnostyka to pierwszy i bardzo ważny, bo rzutujący na dalsze postępowanie i rokowania etap walki z rakiem. Diagnostyka precyzyjna i nowoczesna zwiększa szanse pacjenta na wygraną z chorobą - jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu terapeutycznego, poprawy jakości i przedłużenia życia pacjenta. Im nowocześniejsze i dokładniejsze narzędzia diagnostyczne, tym większa szansa na wcześniejsze wykrycie choroby i skuteczniejsze jej leczenie – tłumaczy dr n. med. Bogdan Małkowski, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

Nuklearna diagnostyka nowotworów: potrzeby i możliwości

W diagnostyce nowotworów ważną rolę odgrywają procedury z zakresu medycyny nuklearnej, pozwalające na dokładną i bezpieczną ocenę obrazu tkanek i narządów wewnętrznych oraz ich funkcjonalności. Jedną z procedur stosowanych jest SPECT/CT.
Tylko dysponując odpowiednim zapleczem i możliwościami w zakresie edukacji, prewencji, diagnostyki i terapii onkologicznych jesteśmy w stanie skutecznie walczyć z chorobami nowotworowymi – mówi prof. Jan Walewski, Dyrektor Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
W trakcie badania z zastosowaniem zaawansowanego technologicznie urządzenia: skanera multimodalnego można bardzo dokładnie zwizualizować strukturę tkanek i narządów wewnętrznych pacjenta i ocenić ich funkcje.
Nasze nowe urządzenie, system SPECT/CT Discovery NM/CT 670 CZT jest ultranowoczesne. System pozwala uzyskać znakomitą jakość obrazu, co daje lekarzom znacznie lepsze możliwości precyzyjnej diagnostyki nowotworów już na początkowych stadiach rozwoju choroby – wtedy, kiedy często jest jeszcze w pełni uleczalna – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Marek Dedecjus, Kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Wsparcie Ministerstwa Zdrowia

Koszt tego i podobnych urządzeń nowej generacji stosowanych w diagnostyce nuklearnej nowotworów jest znaczny – sięga rzędu kilku milionów złotych.
Bez wsparcia z zewnątrz niewiele ośrodków w Polsce jest w stanie zapewnić swoim pacjentom najnowocześniejsze urządzenia, stosowane w diagnostyce nowotworów. Jesteśmy niezwykle zobowiązani Ministerstwu Zdrowia, że nowa pracownia, dzięki dofinansowaniu zaawansowanego technologicznie urządzenia, będzie w stanie lepiej, skuteczniej, szybciej i jeszcze bezpieczniej diagnozować pacjentów. Inwestycje w nowoczesne technologie realnie przekładają się na korzyści kliniczne i dla systemu ochrony zdrowia. Jeśli diagnozujemy i leczymy nowocześnie, jesteśmy w stanie zapewnić polskiemu społeczeństwu lepsze zdrowie. To cel Ministerstwa Zdrowia, lekarzy i wszystkich interesariuszy systemu opieki zdrowotnej, dlatego wzajemne zrozumienie potrzeb i wsparcie jest niezwykle ważne – mówi prof. dr hab. n. med. Leszek Królicki, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny nuklearnej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy