Strona głównaChorobyNowe światowe badania: żyjemy dłużej, ale jesteśmy bardziej schorowani

Nowe światowe badania: żyjemy dłużej, ale jesteśmy bardziej schorowani

Według badania globalnego obciążenia chorobami (Global Burden of Disease) odsetek utraconych zdrowych lat życia z powodu choroby wzrósł z 21 procent w 1990 roku do 31 procent w 2013 roku.
Nowe światowe badania: żyjemy dłużej, ale jesteśmy bardziej schorowani [© anankkml - Fotolia.com] Z nowych globalnych obliczeń wynika, że tylko około 4 procent ludzi na całym świecie nie miało żadnych problemów zdrowotnych w 2013 roku, a jedna trzecia ludzkości, tj. około 2,3 miliarda ludzi, zmagało się z ponad pięcioma problemami zdrowotnymi.

Sytuacja będzie się pogarszała. Rosnąca liczba osób starszych oznacza również, że wzrost liczby pacjentów żyjących z problemami zdrowotnymi będzie gwałtowny w ciągu najbliższych dziesięcioleci.

Zebrane w badaniach dane obejmują 188 krajów i dotyczą ponad 300 chorób i urazów. Są to największe analizy trendów zdrowotnych na całym świecie w latach 1990 - 2013.

Zarówno w 1990, jak i 2013 roku głównymi przyczynami złego stanu zdrowia na całym świecie były: bóle pleców, depresja, anemia w wyniku niedoboru żelaza, ból szyi i związana z wiekiem utrata słuchu. W 2013 roku dwie dolegliwości były odpowiedzialne za prawie połowę strat zdrowych lat życia: problemy układu mięśniowo-szkieletowego (, ból szyi i stawów) i oraz nadużywanie różnych substancji (głównie , lęk, nadużywanie alkoholu i używanie narkotyków).

Odkryto, że w 2013 roku jedna na dziesięć osób cierpiała na co najmniej jedno z następujących zaburzeń: próchnica zębów, bóle głowy, niedokrwistość z niedoboru żelaza, związana z wiekiem utrata słuchu, opryszczka narządów płciowych, , nicienie jelitowe oraz choroby genetyczne krwi. Ponadto w latach 1990 - 2013 odnotowano bardzo znaczny wzrost zachorowań na , i zapalenie stawów.

Jednocześnie dane wskazują, że udało się obniżyć wskaźnik śmiertelności z powodu określonych chorób, ale nie powiodło się powstrzymanie ich rozwoju. Przykładowo, globalna ilość przypadków cukrzycy wzrosła o 43 procent w ostatnich 23 latach, a śmiertelność z powodu tej choroby spadła o 9 procent.

Wyniki badań opublikowano w magazynie The Lancet.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy