Strona głównaChorobyNowe szanse na walkę z chorobami neurodegeneracyjnymi

Nowe szanse na walkę z chorobami neurodegeneracyjnymi

Odkryto nową grupę białek, których zniszczenie jest szansą dla osób zmagających się z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera, Parkinsona i Lou Gehriga.
Nowe szanse na walkę z chorobami neurodegeneracyjnymi [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Głównym celem leków mają być utlenione białka. Uczeni sprawdzają najlepsze sposoby ich zaatakowania. Chodzi bowiem o cząsteczki, które mają kluczowe znaczenie dla przebiegu choroby - wpływ na nie może zapobiec lub spowolnić postęp zaburzenia.

Choroby neurodegeneracyjne zdarzają się, ponieważ komórki nerwowe z czasem zatracają swoje funkcje, aż ulegają zniszczeniu. Według ekspertów zaburzenia tego rodzaju dotykają miliony ludzi na całym świecie, a i tu najczęstsze.

U każdego człowieka ryzyko choroby neurologicznej wzrasta wraz z wiekiem, co oznacza, że w związku z tym, że ludzie żyją dłużej, w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat prawdopodobnie pojawi się coraz większa liczba przypadków takich problemów zdrowotnych.
Jak wyjaśniają eksperci, przy kłopotach zdrowotnych związanych ze stanami zapalnymi, w tym zaburzeniach neurodegeneracyjnych, chore komórki wytwarzają peroksyazotyn - najpotężniejszy utleniacz, jaki może wytworzyć komórka.

Stres oksydacyjny wywołany stanem zapalnym skutkuje produkcją utleniaczy i wolnych rodników, które mogą uszkadzać cząsteczki komórkowe, w tym DNA, lipidy i białka, oraz powodować szereg problemów w organizmie.

Jak odkryto, gdy peroksyazotyn utlenia białko o nazwie Hsp90, wyzwala sygnały wewnątrz komórek, które prowadzą do ich śmierci w procesie zwanym apoptozą. - Wcześniej odkryliśmy, że utlenianie określonych cząsteczek przez peroksyazotyn prowadzi do śmierci neuronów ruchowych, komórek przenoszących sygnały z mózgu do mięśni w celu koordynowania ruchu mięśni. Teraz wiemy, że utlenianie różnych części Hsp90 może skutkować toksycznymi jego funkcjami- wyjaśnia Maria Clara Franco, współautorka badań.

Normalną aktywnością Hsp90 jest wspieranie odpowiednich procesów komórkowych, ale utlenianie może oddziaływać na strukturę białka, zmieniając jego „postępowanie". Dzięki zrozumieniu tego procesu, można opracować leki, będą miały wpływ na
zmodyfikowane Hsp90, ale nie na aktywność standardowego Hsp90 w zdrowych tkankach, wyjaśniają medycy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy