Strona głównaChorobyNowy sposób na migreny - zielone światło?

Nowy sposób na migreny - zielone światło?

Ataki migreny powodują obezwładniający ból i nie pozwalają normalnie funkcjonować. Aby osłabić dolegliwość, stosuje się różne leki, nie ma jednak takiego środka, który byłby skuteczny u wszystkich pacjentów i wielu ludzi zmaga się bólem. Ostatnie badania pokazują, że jest nowa nadzieja dla chorych - zielone światło może być lecznicze.
Nowy sposób na migreny - zielone światło? [fot. Emphyrio z Pixabay]
Ekspozycja na zielone światło, bez stosowania jakichkolwiek farmaceutyków, może osłabić ból głowy u pacjentów zmagających się z , mówią uczeni.

Już kilka lat temu uczeni z Harvard Medical School odkryli, że ekspozycja osób cierpiących na migrenę na wąskie pasmo zielonego światła znacznie zmniejsza światłowstręt i może obniżyć nasilenie .

Ponad 80 procent ataków migreny zaostrza się z powodu wrażliwości na światło, co skutkuje tym, że pacjenci szukają ukojenia w ciemnych pomieszczeniach i są wyłączeni z normalnego życia. Testy pokazały zaś, że zielone światło znacznie mniej wpływa na zaostrzenie migreny w porównaniu z innymi kolorami, a w niektórych przypadkach może zmniejszyć intensywność bólu głowy. Harvardzcy uczeni wykazali też, że może wywoływać pozytywne emocje podczas ataków migreny, w przeciwieństwie do np. światła czerwonego, które sprzyjało negatywnym odczuciom.

Podbnie badania uczonych z University of Arizona przeprowadzone na myszach dowiodły, że reakcja w postaci bólu zmniejszyła się u zwierząt, gdy narażono je na zielone światło.

W ostatnim czasie naukowcy z Arizony ponownie zaczęli sprawdzać efektywność zielonego światła u ludzi z migreną i odkryli, że u kilkudziesięciu osób pozytywne zmiany nastąpiły w ciągu zaledwie kilku dni. W przypadku pozostałych zajęło to kilka tygodni. Jak oszacowali autorzy badań, osłabienie intensywności migren wynosiło przeciętnie 60 proc., co więcej, ilość ataków choroby zmniejszyła się ze średnio dwudziestu miesięcznie do około sześciu.

Uczeni zaznaczają, że dotychczas przebadano niewielką grupę pacjentów i potrzebne są dalsze testy, by ocenić skuteczność zielonego światła w walce z migrenami, dotychczas uzyskane wyniki jednak są obiecujące.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy