Strona głównaChorobyNowy suplement hamuje rozwój AMD i jest bezpieczny dla palaczy

Nowy suplement hamuje rozwój AMD i jest bezpieczny dla palaczy

Suplementy diety mogą spowolnić postęp zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD), częstej przyczyny utraty wzroku u ludzi starszych. Dane zbierane przez kilka lat pokazały, że luteina i zeaksantyna, nie tylko zmniejszają ryzyko raka płuc, ale są również bardziej skuteczne w zmniejszaniu ryzyka progresji AMD w porównaniu z beta-karotenem.
Nowy suplement hamuje rozwój AMD i jest bezpieczny dla palaczy [fot. HeungSoon from Pixabay]
- Testy pokazały, że beta-karoten zwiększał ryzyko raka płuc u palaczy, więc naszym celem było stworzenie równie skutecznej formuły suplementu, która mogłaby być stosowana przez każdego, niezależnie od tego, czy pali - mówi dr Emily Chew z amerykańskiego National Eye Institute (NEI) - Te 10-letnie dane potwierdzają, że nowa formuła jest nie tylko bezpieczniejsza, ale i skuteczniej spowalnia postęp - dodaje dr Chew.

AMD to choroba zwyrodnieniowa siatkówki, czyli wrażliwej na światło tylnej części oka. Skutkuje śmiercią komórek siatkówki w plamce żółtej, fragmentu siatkówki umożliwiającego wyraźne widzenie centralne, a ostatecznie prowadzi do utraty . Leczenie może spowolnić lub powstrzymać zaburzenia widzenia, jednak obecnie nie dysponujemy lekarstwem na AMD.

Już w latach dziewięćdziesiątych odkryto, że suplement zwierający witaminę C, witaminę E, , cynk i beta-karoten może istotnie spowolnić postęp AMD. Jednak równocześnie wykazano, że palacze przyjmujący cechowali się znacznie wyższym ryzykiem raka płuc.

W nowym suplemencie beta-karoten zastąpiono i zeaksantyną. Związki te są przeciwutleniaczami działającymi w siatkówce oka. Po pięciu latach stosowania nowego preparatu odkryto, że luteina i zeaksantyna nie zwiększają ryzyka raka płuc, a ryzyko progresji AMD maleje o około 26 proc.

Na podstawie:

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy