Strona głównaChorobyO chorobach dietozależnych słów kilka

O chorobach dietozależnych słów kilka

Styl naszego życia coraz częściej odbija się na naszym zdrowiu. Niestety wielu z nas nieodpowiednio się odżywia, żyje w stresie, zapominając o aktywności fizycznej. Taka sytuacja ma swoje konsekwencje – coraz więcej Polaków zmaga się z chorobami dietozależnymi, m.in. takimi jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy osteoporoza. Skutecznie zapobiegać tego typu dolegliwościom możemy zmieniając nawyki żywieniowe, w czym coraz częściej pomagają dietetycy.
O chorobach dietozależnych słów kilka [© MSPhotographic - Fotolia.com] Za przyczynę wielu chorób uznajemy zwykle uwarunkowania genetyczne i winę zrzucamy na fakt, że schorzenie występuje w rodzinie od pokoleń. Jednak w wielu przypadkach jest zupełnie inaczej – do zachorowania prowadzi bowiem także niezdrowy tryb życia. Według badań na różnego rodzaju schorzenia wynikające z nieracjonalnego sposobu odżywiania się cierpi ponad jedna trzecia Polaków.

Jesteś tym, co jesz

Naukowcy wyróżnili kilkadziesiąt jednostek chorobowych, do których rozwoju przyczynia się niewłaściwe odżywianie. Zła może być odpowiedzialna nie tylko za otyłość, ale też na przykład za nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, zawał, cukrzycę czy osteoporozę. Skutkami niezdrowego odżywiania mogą być także dolegliwości związane z układem nerwowym – udar mózgu czy . To, co jemy, ma także silny wpływ na nasz nastrój i samopoczucie. Może powodować depresję, osłabiać koncentrację i pamięć, a nawet prowadzić do choroby Alzheimera. Także nowotwory – w szczególności te dotykające układu pokarmowego – rozwijają się pod wpływem nieodpowiedniej diety.

Jeśli więc chcemy zadbać o zdrowie, powinniśmy zacząć od samych siebie. – Choroby dietozależne są spowodowane nieodpowiednim stylem życia. Dobrą wiadomością jest to, że możemy z nimi walczyć, a pierwszym krokiem powinna być zmiana złych nawyków – podkreśla Angelika Kargulewicz, dietetyk i wykładowca Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu. Codzienne menu wielu osób jest ubogie przede wszystkim w warzywa i owoce, które posiadają związki antyoksydacyjne, pokarmowy, bioflawonoidy, karotenoidy i wiele innych cennych substancji odżywczych. W diecie brakuje nam też „dobrych” tłuszczów, czyli tych wielonasyconych, które zapobiegają powstawaniu zakrzepów we krwi, a także doskonale transportują lipidy. Z kolei za dużo spożywamy produktów zawierających węglowodany i tłuszcze zwierzęce. Aby uniknąć zachorowania na cywilizacyjne schorzenia, powinniśmy unikać między innymi tłustych potraw, smażonego jedzenia, niezdrowych i słonych przekąsek, a także produktów typu fast food.

Pomocna dłoń dietetyka

Z uwagi na to, że problem otyłości i chorób dietozależnych jest coraz poważniejszy, rośnie liczba osób, które przywiązują większą wagę do tego, co znajduje się na ich talerzach. Mamy bowiem świadomość, że sposób odżywiania się wpływa nie tylko na figurę, ale też na stan zdrowia, a na choroby dietozależne mogą być narażone także osoby, które nie mają nadwagi. Istotna bowiem jest nie tylko masa ciała, ale też poziom tłuszczu w organizmie, który wpływa na otłuszczenie narządów wewnętrznych. Może on być wysoki nawet u osób szczupłych z natury.
Odpowiednio ułożony jadłospis może skutecznie uzupełniać leczenie. Jednak ułożenie go nie jest zadaniem łatwym. U osoby zmagającej się z dolegliwościami związanymi z niewłaściwym odżywianiem musi on bowiem uwzględniać nie tylko zapotrzebowanie kaloryczne i być dobrze zbilansowany, ale także właściwie wpływać na pracę organizmu i uwzględniać zalecenia lekarza. Jednocześnie powinien być smaczny. Dlatego coraz więcej z nas korzysta z porad ekspertów w dziedzinie odżywiania.

Zwiększonemu zapotrzebowaniu na specjalistów wychodzą naprzeciw szkoły wyższe, tworząc kierunki związane ze zdrowym stylem życia takie jak dietetyka. – Obecnie choroby dietozależne są jednym z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych, dlatego kształcimy specjalistów, którzy będą potrafili pomóc chorującym na tego typu schorzenia – mówi Angelika Kargulewicz. – Absolwent dietetyki jest przygotowany do tego, by ocenić sposób odżywiania pacjenta i jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Rozplanuje dietę, doradzi, jak przygotowywać poszczególne potrawy czy dobierać zamienniki. Odpowiednio zbilansowane menu oraz zmiana stylu życia pomoże przywrócić równowagę organizmowi zmagającemu się na przykład z cukrzycą czy chorobami układu krążenia – dodaje.

Przeczytaj także


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy