Strona głównaChorobyO wstydliwym problemie w Światowym Tygodniu Kontynencji

O wstydliwym problemie w Światowym Tygodniu Kontynencji

W tym roku w dniach 24-30 czerwca obchodzimy w Polsce Światowy Tydzień Kontynencji. Celem tegorocznych obchodów będzie popularyzacja problematyki nietrzymania moczu, jako jednego z dziesięciu najpoważniejszych problemów zdrowotnych współczesnego społeczeństwa. Jak radzić sobie na co dzień z tą dolegliwością?
O wstydliwym problemie w Światowym Tygodniu Kontynencji [© Digra987 - Fotolia.com] Pojawienie się dolegliwości NTM, określanej jako niekontrolowany wyciek moczu podczas wykonywania czynności wymagających napięcia mięśni brzucha, wcale nie oznacza konieczności rezygnacji z ulubionych zajęć, czy spotkań z najbliższymi. Warto jednak poznać pewne rozwiązania, które ułatwiają osobie z NTM codzienne funkcjonowanie.

Czy NTM to dolegliwość, która przychodzi z wiekiem?

W naszym społeczeństwie wciąż pokutują stereotypy dotyczące NTM. Powszechnie uważa się, że dolegliwość ta jest normalną konsekwencją urodzenia dziecka siłami natury czy też naturalnym symptomem . Wbrew panującej opinii, nie ma takiego schorzenia jak nietrzymanie moczu. Objawy NTM mogą pojawić się na każdym etapie życia kobiety. Mogą być efektem osłabienia mięśni dna miednicy, jak również skutkiem wystąpienia wielu chorób, takich jak infekcja pęcherza moczowego. W takim wypadku nie należy leczyć samego nietrzymania moczu, lecz właśnie tę infekcję.

Dlaczego o dolegliwości NTM należy powiedzieć lekarzowi?


Po wystąpieniu niepokojących objawów należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz przeprowadza wywiad lekarski i w razie potrzeby zleca podstawowe badania diagnostyczne (np. badanie ogólne moczu, posiew moczu, próbę kaszlową, USG przezbrzuszne). Niestety przeważająca część kobiet borykających się z , nie zwraca się z prośbą o pomoc do lekarza. Jest to bardzo niepokojące, ponieważ dolegliwość ta ma bardzo negatywny wpływ na życie kobiety. Tymczasem przedstawienie problemu lekarzowi pierwszego kontaktu skraca czas diagnozy oraz czas dotarcia do specjalisty, a tym samym ogranicza powikłania oraz narastanie problemu NTM – tłumaczy prof. Jan Kotarski, ginekolog, ekspert kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”.

Jaka forma aktywności fizycznej jest zalecana w przypadku NTM?

W leczeniu i zapobieganiu dolegliwości nietrzymania moczu pomagają ćwiczenia mięśni dna miednicy tzw. mięśni Kegla. Są one „zawieszone” między kością łonową a ogonową. Najprostszy trening polega po prostu na ich napinaniu oraz rozluźnianiu, dlatego można je ćwiczyć niemalże w każdym miejscu i sytuacji.

Dolegliwości, takie jak NTM wymagają zachowania szczególnych zasad higieny.

Jak przełamać wstyd przed rozmową o problemie?


Nie powinniśmy obawiać się rozmowy, gdyż może ona okazać się źródłem wymiany doświadczeń. Nic tak nie pomaga w leczeniu, jak poznanie spostrzeżeń osoby, która miała NTM i się z niego wyleczyła. Jeżeli jednak wolimy zostać anonimowi, warto skorzystać z bezpłatnej infolinii TENA: 800 60 66 68, przy której w każdą pierwszą i ostatnią środę miesiąca dyżurują psycholog (godz. 9–13) i pielęgniarka urologiczna (godz. 16–20). Termin najbliższych konsultacji to 26 czerwca i 3 lipca.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy