Strona głównaChorobyObniżenie ciśnienia pomaga uchronić się przed demencją?

Obniżenie ciśnienia pomaga uchronić się przed demencją?

Znaczne obniżenie ciśnienia krwi może być skutecznym sposobem na zachowanie pełni zdolności poznawczych w starszym wieku.
Obniżenie ciśnienia pomaga uchronić się przed demencją? [Fot. Azat - Fotolia.com]
muszą szczególnie zadbać o obniżenie ciśnienia krwi - czasem wystarczy do tego zmiana stylu życia na zdrowszy, czyli stosowanie zbilnasowanej diety i regularne podejmowanie aktywności fizycznej, czasem potrzebne jest sięgniecie po farmaceutyki. W każdym razie zbyt wysokie ciśnienie jest bardzo groźne dla zdrowia, więc warto doprowadzić do jego zmniejszenia. Okazuje się jednak, że dbałość o niższe parametry skurczowej wartości ciśnienia może być dobre dla każdego, kto chce uchronić się przed osłabieniem zdolności poznawczych.

Brytyjczycy odkryli, że obniżenie ciśnienia krwi do zalecanych przez ekspertów poziomów może stanowić czynnik chroniący przed rozwijającymi się w starszym wieku problemami z pamięcią oraz myśleniem. Według autorów, ich odkrycie jest przełomowe, ponieważ po raz pierwszy udało się wyodrębnić pojedynczy czynnik zapobiegający rozwojowi , które przecież stanowią „wstęp" do .

Ustalono, że w przypadku osób po pięćdziesiątce, obniżenie ciśnienia skurczowego do 120 oznaczało o 19 proc. niższe prawdopodobieństwo łagodnych zaburzeń poznawczych.

Dotychczas wiadomo było, że intensywne obniżenie ciśnienia mogło być skutecznym sposobem osłabienia zagrożenia , teraz jednak pokazano, że może mieć to również znaczenie dla ochrony zdrowia mózgu.

Nadciśnienie to jeden z głównych czynników poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, , niewydolność nerek. Kolejne badania zaś pokazują, że może mieć ono również wpływ na rozwój otępienia starczego.

Na całym świecie odnotowuje się coraz liczniejsze przypadki demencji - wszystko dlatego, że wiele społeczeństw się starzeje, a dolegliwość ma ścisły związek z wiekiem. Obecnie nie dysponujemy lekami na tę chorobę, dostępne środki mogą jedynie do pewnego stopnia powstrzymać jej progresję. Szacuje się, że do 2030 roku na jakąś formę otępienia będzie chorowało ponad 50 milionów ludzi na całym świecie.

Autorzy badań zaznaczają, że jest jeszcze zbyt wcześnie na to, by móc oficjalnie ogłosić, że obniżenie ciśnienia krwi jest sposobem uniknięcia demencji. Potrzeba dalszych testów, by potwierdzić ochronne efekty.

Wyniki badań są dostępne w Journal of the American Medical Association.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy