Strona głównaChorobyOczy - sposób ich funkcjonowania może wskazywać ryzyko choroby Alzheimera

Oczy - sposób ich funkcjonowania może wskazywać ryzyko choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera zmienia i uszkadza mózg przez lata, a nawet dekady, zanim pojawią się objawy, co sprawia, że wczesne rozpoznanie ryzyka ma kluczowe znaczenie dla spowolnienia jej postępu. Oznaką rozwoju Alzheimera może być sposób funkcjonowania naszych oczu.
Oczy - sposób ich funkcjonowania może wskazywać ryzyko choroby Alzheimera [fot. Bruno Henrique from Pixabay]
Uczeni z University of California San Diego School of Medicine twierdzą, że mierzenie, jak szybko źrenica rozszerza się podczas wykonywania testów poznawczych, może być tanią, małoinwazyjną metodą wspomagającą badania przesiewowe osób o podwyższonym genetycznym ryzyku rozwoju . I to zanim zaburzenia poznawcze dadzą o sobie znać.

W ostatnich latach koncentrowano się głównie na dwóch czynnikach choroby, tj. gromadzeniu się płytek białkowych w mózgu zwanych beta amyloidem i splątków białka tau. Obydwa powiązano z uszkadzaniem i niszczeniem neuronów, co powoduje postępujące .

Nowe badanie koncentruje się na reakcjach źrenic, które są sterowane przez ‘miejsce sinawe' (łac. locus coeruleus, LC), grupę neuronów w pniu mózgu mających udział w regulacji pobudzenia i modulowaniu funkcji poznawczych. Białko tau jest najwcześniejszym znanym biomarkerem Alzheimera i początkowo pojawia się w LC oraz jest silniej związane z poznaniem niż beta amyloid.

Miejsce sinawe kieruje reakcją źrenicy, jej poszerzaniem i zwężaniem się podczas . Źrenice stają się większe, im trudniejsze jest zadanie dla mózgu. We wcześniejszych badaniach odkryto, że osoby z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, często poprzedzającymi chorobę Azlhemera, wykazywały większe rozszerzenie źrenic i znaczniejszy wysiłek poznawczy niż ludzie bez osłabienia poznawczego. Miało to miejsce także wtedy, gdy obie grupy uzyskały podobne wyniki testów kognitywnych. Według nowych testów poziom rozszerzania źrenic ma związek z genami sprzyjajacymi Alzheimerowi.
Biorąc pod uwagę dowody łączące odpowiedzi źrenic, funkcjonowanie LC i ilość białka tau oraz związek między odpowiedzią źrenic a oceną dziedzicznego ryzyka Alzheimera, wyniki pokazują, że pomiar reakcji źrenicy podczas zadania poznawczego może być kolejnym narzędziem przesiewowym do wykrywania choroby Alzheimera, zanim pojawią się objawy - mówią autorzy badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 17:23:04, 07-07-2020 Alicia251

    Jedną z głównych przyczyn Altzheimera jest nagromadzenie się metali cięzkich w organizmie. Organizm przez lata to kumuluje a upośledzone funkcjonowanie uniemożliwia oczyszczanie sie, dlatego na Altzheimera chorują głownie osoby starsze. Leki są oczywiście potrzebne ale leczenie powinno się równolegle wprowadzić z oczyszczeniem organizmu. Tu jest ciekawy artykuł https://konopna-farmacja.com/pl/n/CBD-a-demencja-starcza%2C-choroba-Alzheimera-i-Parkinsona/9 Polecam równolegle suplementację roślinną bo to zdecydowanie łagodzi objawy, jak w przypadku SM.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy