Strona głównaChorobyOd czego zależy przeżywalność z chorobą Parkinsona

Od czego zależy przeżywalność z chorobą Parkinsona

Nowe badania pokazują, że terapie, jakie podejmują pacjenci po diagnozie choroby Parkinsona, stanowią wskazówki, jak długo chorzy będą żyć.
W dwunastoletnim badaniu wzięło udział 230 osób z chorobą Parkinsona. Pod koniec testów 211 z nich zmarło. Śmierć pacjentów nastąpiła w czasie od 2 do 37 lat od rozpoznania, co było istotną informacją dla uczonych, którzy próbowali zidentyfikować czynniki ryzyka prowadzące do przedwczesnej śmierci. Wskazanie ich pozwoliłoby znaleźć sposoby na przedłużenie życia pacjentów, stwierdziła dr Elin Bjelland Forsaa ze Stavanger University Hospital w Norwegii, członkini Amerykańskiej Akademii Neurologii (American Academy of Neurology).

Choroba Parkinsona to choroba zwyrodnieniowa ośrodkowego układu nerwowego, która występuje wtedy, gdy ma miejsce utrata komórek mózgowych produkujących dopaminę. Charakteryzuje się drżeniem rąk, ramion, nóg, żuchwy i twarzy. Choroba dotyczy około 500 tysięcy ludzi, notuje się około 50 tysięcy nowych przypadków rocznie. Zwykle atakuje ludzi powyżej pięćdziesięciu lat.

Średni czas od pojawienia się problemów z mobilnością do śmierci wyniósł w badaniu 16 lat. Średni wiek w chwili śmierci to 81 lat. Badania wykazały, że ryzyko wcześniejszego zgonu wzrastało o 1,4 razy dla każdego dziesięcioletniego okresu, w którym uwidoczniły się objawy (tj. pojawienie się symptomów u osoby o dziesięć lat starszej oznaczało taki wzrost prawdopodobieństwa wcześniejszej śmierci). Osoby z objawami psychotycznymi, takimi jak urojenia i omamy, również 1,5 raza częściej umierają przedwcześnie w porównaniu do pacjentów bez tych objawów. Ponadto śmierć następuje szybciej w przypadku chorych, u których notuje się jednocześnie objawy demencji.

Badanie wykazało też, że ryzyko wcześniejszego zgonu jest o 1,6 wyższe u mężczyzn. Ponadto uczestnicy, którzy zdobyli najgorsze wyniki w testach ruchowych, także byli bardziej narażeni na ryzyko wcześniejszego zgonu.

Jak wskazują więc eksperci, działania mające na celu zapobieżenie lub opóźnienie progresji problemów ruchowych, psychozy i otępienia u osób z chorobą Parkinsona, mogą pomóc ludziom żyć dłużej.

Przeczytaj także


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 01:39:02, 10-07-2018 ~gość: 194.31.48.xxx

    Dobry artykuł, poruszył coś w ogólnej wiedzy o tym problemie, ale.. może jakiś link do badań, kto to prowadził? z artukułu nie wiadomo, od jakiego momentu liczy się lata przeżywalności - to takie kluczowe dla ludzi, których to interesuje, gdyż się zmagają z tą chorobą w rodzinie .....

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy