Strona głównaChorobyOdtłuszczenie trzustki wyleczy cukrzycę

Odtłuszczenie trzustki wyleczy cukrzycę

Cukrzyca typu 2 może być spowodowana gromadzeniem się tłuszczu w trzustce, a pozbycie tkanki tłuszczowej dzięki utracie na wadze pozwala wyleczyć chorobę.
Odtłuszczenie trzustki wyleczy cukrzycę [© abhijith3747 - Fotolia.com]
to przewlekła choroba spowodowana nadmiarem glukozy we krwi, mówią uczeni z Newcastle University w Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że istotny wpływ na jej rozwój ma stłuszczenie trzustki.

Do badań zaproszono kilkadziesiąt osób, z których część chorowała na cukrzycę typu 2. U uczestników zmierzono masę ciała, poziomu tłuszczu w trzustce i odpowiedź insulinową przed i po . Pacjenci z cukrzycą typu 2 cierpieli na tę chorobę przez kilka do kilkunatu lat.

Wszyscy, którzy przeszli operację pomostowania żołądka z powodu otyłości, stracili około 13 proc. początkowej masy ciała. Co ciekawe zaś, ilość tłuszczu w trzustce nie zmieniła się u osób bez cukrzycy, ale spadła do normalnego poziomu u osób z cukrzycą typu 2.

Okazuje się wobec tego, że nadmiar tłuszczu w trzustce diabetyków jest specyficzny dla cukrzycy typu 2 i zaburza produkcję insuliny. Gdy ten naddatek zostanie usunięty, wydzielanie insuliny powraca do standardowego poziomu. To zaś oznacza po prostu bycie wolnym od cukrzycy.

Tradycyjnie uważa się, że cukrzyca typu 2 jest postępującą chorobą, kontrolowaną początkowo dzięki diecie, następnie poprzez tabletki, ostatecznie zaś konieczne może być wstrzykiwanie insuliny.

Choroba dotyczy 9 proc. światowej populacji. Diagnozuje się ją, gdy we krwi jest zbyt dużo glukozy, ponieważ trzustka nie produkuje wystarczającej ilości - hormonu koniecznego do przekształcania glukozy na energię.

Już wcześniejsze badania pokazały, że dieta może pomóc zmniejszyć stłuszczenie trzustki, umożliwiając przywrócenie normalnego wydzielania insuliny. Teraz wykazano, że zmiana poziomu tłuszczu w trzustce ma związek z występowaniem cukrzycy typu 2. Zmniejszenie ilości tłuszczu w trzustce nie jest po prostu związane z samą , ale ma kluczowy wpływ na cukrzycę typu 2.

O badaniach napisano w czasopiśmie Diabetes Care.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy