Strona głównaChorobyOgranicz cukier - zmniejszysz ryzyko Alzheimera

Ogranicz cukier - zmniejszysz ryzyko Alzheimera

Większe ilości cukru w diecie to znacznie wyższe ryzyko demencji. Picie słodkich napojów i słodzenie herbaty nie jest wskazane dla osób zagrożonych chorobą Alzheimera.
Ogranicz cukier - zmniejszysz ryzyko Alzheimera [Fot. pinkomelet - Fotolia.com]
Uczeni z Columbia University w Nowym Jorku przeanalizowali diety 2226 ludzi w starszym wieku i przez siedem lat monitorowali ich stan zdrowia. Ustalili, że osoby, które pijały napoje o największej ilości , były najbardziej zagrożone .

Ci, którzy słodzili herbatę lub kawę ponad 2,5 łyżeczkami cukru, cechowali się o 54 proc. wyższym ryzykiem otępienia niż osoby serwujące sobie niesłodzone wersje tych napojów. Z kolei osoby wypijające ponad pół puszki napoju gazowanego dziennie odznaczały się o 47 proc. wyższym prawdopodobieństwem otępienia w porównaniu do ludzi rzadko (nie częściej niż raz na trzy miesiące) sięgających po taki napój.

Jak obliczyli uczeni, ogólnie rzecz ujmując, ludzie, którzy codziennie dodają do posiłku lub napoju ponad 30 g cukru (mniej więcej sześć łyżeczek), są o jedną trzecią bardziej narażeni na Alzheimera niż ci, którzy dodają nie więcej niż 5,8 g cukru (niewiele ponad jedną łyżeczkę).

Jak wskazują autorzy, najistotniejszym czynnikiem ryzyka demencji jest wiek, ale różne inne uwarunkowania także mają na to wpływ, w tym dieta i poziom aktywności fizycznej. Okazuje się, że nadmiar cukru może nie tylko sprzyjać i , ale także rozwojowi problemów poznawczych.

Demencja jest chorobą o charakterze przewlekłym lub postępującym - w której dochodzi do pogorszenia funkcji poznawczych znacznie intensywniejszego niż mogłoby to wynikać z procesu . Choroba wpływa na pamięć, myślenie, orientację, rozumienie, zdolność uczenia się, język i ocenę sytuacji. Na całym świecie na demencję choruje około 50 milionów ludzi. Liczba pacjentów będzie się powiększać w kolejnych latach ze względu na starzenie się społeczeństw.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy