Strona głównaChorobyOperacja bariatryczna skuteczna także przy długotrwałej otyłości

Operacja bariatryczna skuteczna także przy długotrwałej otyłości

Nie ma znaczenia, jak długo było się otyłym - operacja bariatryczna w każdym przypadku jest skuteczna w walce o zdrowszą wagę.
Operacja bariatryczna skuteczna także przy długotrwałej otyłości [Fot. s4svisuals - Fotolia.com]
Medycy z Uniwersytetu w Göteborgu odkryli, że chirurgiczne leczenie otyłości jest tak samo skuteczne u osób, u których nadmierna waga rozwinęła się w wieku 20 lat, jak i u tych, które zyskały ją w poźniejszym życiu.

Badania, w których wzięły udział ponad 4 tysiące otyłych ludzi, trwały od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Połowa z nich przeszła , a druga połowa stanowiła grupę kontrolną. Każda z grup została podzielona na trzy podgrupy, biorąc pod uwagę wskaźnik masy ciała uczestników (BMI) w wieku 20 lat, stanowiły je osoby o normalnej wadze, osoby z i osoby z .

Autorzy chcieli sprawdzić, czy istnieje jakaś różnica w skutkach bariatrycznego leczenia otyłości między tymi tych, u których rozwinęła się otyłość przed 20 rokiem życia i tymi, u których wystąpiła później.

Spodziewano się, że w przypadku ludzi, którzy byli otyli tuż po ukończeeniu 20 lat, zabieg bariatryczny nie będzie tak efektywny, jak w przypadku pozostałych pacjentów. Tak jednak się nie stało. Wręcz odwrotnie, grupa z otyłością w wieku 20 lat straciła nieco więcej wagi po zabiegu i nie odnotowano różnicy co do rozwoju i jej powikłań, chorób sercowo-naczyniowych lub zagrożenia , w porównaniu z osobami, które na otyłość zapadły w późniejszych latach.

W przypadku wielu chorób wczesne leczenie jest najskuteczniejsze, a osoby z otyłością w młodym wieku często cierpiały na zaburzenia przez długi czas, zanim zostały poddane operacji bariatrycznej. Uważano powszechnie, że taki zabieg może być mniej efektywny ze względu na dłuższe narażenie na negatywne skutki zdrowotne z powodu otyłości.

Okazuje się jednak, że tak nie jest.
Uważamy, że ważne jest, aby informacje te docierały do osób rozważających chirurgię bariatryczną, jak również pracowników służby zdrowia, którzy leczą pacjentów z otyłością - mówią autorzy badań.
Na temat badań napisano w journal Diabetes Care.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy