Strona głównaChorobyOperacja bariatryczna zmniejsza ryzyko raka

Operacja bariatryczna zmniejsza ryzyko raka

Otyłe osoby, którym udało się schudnąć dzięki operacji bariatrycznej, mają o 32 proc. niższe ryzyko zachorowania na raka i o 48 proc. niższe ryzyko zgonu z powodu raka w porównaniu z ludźmi z otyłością, którzy nie poddali się takiemu zabiegowi.
Operacja bariatryczna zmniejsza ryzyko raka [Fot. gpointstudio - Fotolia.com]
zwiększa ryzyko zachorowania na 13 form raka. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, na całym świecie 1,9 miliarda ludzi zmaga się z nadwagą, a 650 milionów jest otyłych, czyli cechują się BMI na poziomie powyżej 30.

Jak uważa dr Ali Aminian z Cleveland Clinic, chirurgia bariatryczna jest obecnie najskuteczniejszym sposobem leczenia otyłości. - Pacjenci mogą stracić od 20 do 40 proc. masy ciała po operacji i może się to utrzymywać przez dekady. Wyniki nowego badania pokazują, że im większa jest utrata masy ciała, tym niższe odnotowuje się ryzyko raka - wyjaśnia dr Aminian.

Przez ponad dekadę monitorowano kilkadziesiąt tysięcy otyłych osób, z których część poddała się zabiegowi bariatrycznemu. Jak się okazało, korzyści z operacji zyskali wszyscy, w tym zarówno kobiety, jak i mężczyźni, młodzi i starsi oraz pacjenci o różnym kolorze skóry. Co istotne, podobne antynowotworowe efekty zaobserwowano zarówno po operacji pomostowania żołądka, jak i rękawowej resekcji żołądka.

Według American Cancer Society, otyłość jest drugą, po paleniu papierosów, przyczyną , której można zapobiec. Dane pokazują, że może być jedną z metod zapobiegania nowotworom, uważają uczeni. Poza tym, taki zabieg pomaga uchronić się przed i zmniejsza ryzyko rozwoju choroby wątroby oraz poważnych powikłań sercowych.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy