Strona głównaChorobyOperacja zaćmy - by Twój świat znów nabrał barw

Operacja zaćmy - by Twój świat znów nabrał barw

Zaćma jest chorobą charakteryzującą się postępującym zmętnieniem soczewki oka. Niezależnie od rodzaju, choroba nieuchronnie prowadzi do ślepoty. Obecnie jednak zaćma to już nie wyrok i można ją skutecznie leczyć operacyjnie. Jak wygląda operacja? Jakie są jej efekty? Czy w jakiś sposób możemy uniknąć zaćmy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie poniżej.
Operacja zaćmy - by Twój świat znów nabrał barw Nie ma sposobu na to by uniknąć zaćmy. Nie pomogą tu żadne wcześniejsze zabiegi, niewielki wpływ ma dieta czy zmiana trybu życia. W ponad 90% przypadków jest ona bowiem naszego organizmu. Z wiekiem nasze soczewki zaczynają mętnieć, co skutkuje pogorszeniem wzroku – krótkowzrocznością, nazwzrocznością, podwójnym widzeniem, prowadząc w rezultacie do trwałej utraty wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia zaćmy jest operacja. Zabieg polega na usunięciu zmętniałej soczewki oka i zastąpieniu jej sztuczną. Operacja jest bezbolesna, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod, zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut.

Przed zabiegiem, podczas tzw. pierwszej wizyty, okulista potwierdza i opisuje jej rodzaj oraz sposób w jaki będzie leczona. Następnie odbywa się badanie kwalifikacyjne składające się z dwóch części. Pierwsza część, to część okulistyczna, podczas której przeprowadzane jest badanie lekarskie. Podczas badania ustalana jest moc sztucznej soczewki oraz jej rodzaj. Druga część to konsultacja anestezjologiczna, na której pacjent powinien zjawić się z wynikami podstawowych badań, wykonanymi nie wcześniej niż na dwa tygodnie przed operacją – EKG, krew, mocz, Obecnie operacje zaćmy wykonuje się metodą fakoemulstyfikacji, która niesie za sobą wiele korzyści, takich jak krótki czas rekonwalescencji, możliwość wykonywania zabiegów ambulatoryjnie, krótki czas zabiegu, znieczulenie miejscowe, czy też brak szwów pooperacyjnych. Pacjent zjawia się więc w klinice przed samym zabiegiem i spędza w niej około 3 godzin.

Najnowszą metodą wprowadzaną w chirurgii zacmy jest wykorzystanie lasera femtosekundowego, który zastępuje rece chirurga, wykonując nacięcia rogówki, wycinając przednią część torebki i rozbjjąc twarde struktury zmętniałej soczewki Zabieg z użyciem lasera przeprowadzony jest z idealną precyzją i pelną powtarzalnością.

Przed zabiegiem okulista znieczula miejscowo. Dzięki takiemu znieczuleniu pacjent zachowuje pełną świadomość przez cały zabieg i może rozmawiać z lekarzem, który w razie potrzeby instruuje go jak ma się zachowywać i uprzedza co może w danej chwili czuć. W trakcie zabiegu możemy odczuwać lekki ucisk, czy też dotyk. Nie ma jednak obaw, że będziemy czuć jakikolwiek ból. Jedyny dyskomfort jaki możemy czuć, wywołany może być przez ostre światło skierowane wprost na operowane oko.

W pierwszym etapie lekarz robi niewielkie nacięcie w rogówce i usuwa zmętniałą soczewkę. Następnie, przez to samo nacięcie wprowadzona zostaje zwinięta nowa soczewka, która natychmiast przybiera właściwy kształt. Na tym zakończony zostaje cały zabieg, który trwa zaledwie 10 do 20 minut. Tylko tyle i aż tyle by odzyskać pełnię barw i ostrość obrazu.

Dzień po zabiegu lekarz zdejmuje opatrunek i przeprowadza badane kontrolne. Już wtedy pacjent widzi ostro i w pełni barw. Przez kilka kolejnych dni należy jednak nosić opatrunek ochronny. Nie należy też w żadnym wypadku dotykać oka, ani go przemywać, a przez kilka kolejnych tygodni należy unikać dużego wysiłku fizycznego. Kolejne wizyty kontrolne odbywają się po kolejnych 3 i 6 tygodniach. Jeśli wszystko jest w porządku to pozostaje nam cieszyć się na nowo sokolim wzrokiem.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy