Strona głównaChorobyOperacje odchudzające - która jest skuteczniejsza, a która bezpieczniejsza

Operacje odchudzające - która jest skuteczniejsza, a która bezpieczniejsza

Porównano dwie najczęstsze operacje odchudzające i stwierdzono, że rękawowa resekcja żołądka jest bezpieczniejsza niż pomostowanie żołądka.
Operacje odchudzające - która jest skuteczniejsza, a która bezpieczniejsza [Fot. Herjua - Fotolia.com]
Jak obliczyli uczeni z Uniwersytetu w Michigan, w pięć lat po zabiegu pacjenci, którzy przeszli rękawową resekcję żołądka, tj. zabieg obejmujący usunięcie części żołądka, mieli niższe ryzyko zgonu i powikłań niż ci, którzy zostali poddani pomostowaniu żołądka.

Jednocześnie odkryto, że pomostowanie, czyli bypass żołądka, było lepsze w jednym obszarze: pacjenci po rękawowej gastrektomii częściej wymagali kolejnego zabiegu. Może to wskazywać, że jest skuteczniejszy w dłuższej perspektywie, chociaż niesie ze sobą większe ryzyko dla zdrowia.

- Bardzo istotne jest, aby pacjenci znali ryzyko poważnych problemów, takich jak powikłania i hospitalizacja, a nawet śmierć po przejściu tych zabiegów, ponieważ pomaga to w podjęciu decyzji o wyborze rodzaju - wyjaśnia chirurg dr Ryan Howard.
Można wyobrazić sobie scenariusz, w którym pacjent nie chce podejmować tego ryzyko, a więc nawet jeśli rękawowa resekcja żołądka nie skutkuje tak znaczną utraty wagi, chory może ją wybrać, ponieważ jest to bezpieczniejszy zabieg - dodaje Howard. - Z drugiej strony, gdy pacjent cierpi z powodów licznych chorób współistniejących przy , a bypass przyniesie większe korzyści kliniczne, być może ryzyko jest tego warte - zauważa dr Howard.
Jak dodają medycy, krótkoterminowe badania pokazują, że rękawowa resekcja żołądka jest bezpieczniejszym wyborem, nie było wiadomo jednak, czy tak samo rzecz się ma w dłuższej perspektywie - teraz potwierdzają, że ten zabieg wiąże się z niższym ryzykiem dla zdrowia i życia.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy