Strona głównaChorobyOpieka onkologiczna w Polsce oczami pacjentów

Opieka onkologiczna w Polsce oczami pacjentów

W ciągu niespełna dwóch lat od uruchomienia portalu www.onkomapa.pl, ponad 230 tysięcy osób aktywnie poszukiwało lub dzieliło się informacją na temat publicznego leczenia onkologicznego w Polsce. Pacjenci i ich bliscy recenzują na portalu placówki onkologiczne oraz lekarzy. Od niedawna liczba ocenianych ośrodków wzrosła z 40 do 911 i objęła nie tylko szpitale, ale również przychodnie, ośrodki radioterapii oraz ośrodki diagnostyczne. Ponadto portal skupia informacje o blisko 2000 lekarzach pomagających na co dzień osobom chorym na raka.
Opieka onkologiczna w Polsce oczami pacjentów [© prudkov - Fotolia.com] Użytkownicy portalu mają możliwość oceniania placówek w bardzo wszechstronny sposób, opiniując m.in. proces leczenia, sprawowaną opiekę i jej organizację, wyposażenie ośrodków, przestrzeganie praw pacjenta, a także aspekty dotyczące sposobów informowania pacjentów o metodach diagnostyki
i leczenia oraz związanych z tym korzyści i zagrożeń.

Kierując się potrzebami pacjentów w II edycji projektu Fundacja Alivia wprowadziła zmiany polegające na możliwości oceny nowych typów placówek, takich jak: przychodnie, ośrodki radioterapii oraz ośrodki diagnostyczne. Są to ośrodki nie tylko z aglomeracji miejskich, ale również z mniejszych miejscowości. Portal daje możliwość oceny 352 przychodni, 32 ośrodków radioterapii i 482 ośrodków diagnostycznych. Treści ankiet wypełnianych przez pacjentów są dostosowane do charakteru danego ośrodka.

Przy tworzeniu rankingu placówek Fundacja Alivia uwzględniła 20 szpitali, które w ostatnim roku uzyskały największą liczbę ocen, natomiast do rankingu lekarzy wzięto pod uwagę tych, którzy w tym czasie otrzymali minimum 8 ocen. Oceny były liczone na podstawie danych obejmujących okres od 1 września 2014 r. do
1 września 2015 r. ocen. W okresie tym pacjenci wystawili 3507 ocen.

Wyniki

Średnia ocena wszystkich szpitali onkologicznych wyniosła w ostatnim roku 4,17. Okazuje się, że pacjenci lepiej oceniają niż osoby im towarzyszące - średnia ocen tych pierwszych wyniosła 4,41, zaś osób towarzyszących 3,92.

Kategoria: OŚRODKI ONKOLOGICZNE

W drugiej edycji Onkomapy (za okres 1.09.2014 – 1.09.2015) najwyżej oceniony został Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie, uzyskując wysoką ocenę ogólną na poziomie 4,63.

W czołówce znalazł się również Zamojski Szpital Niepubliczny z oceną ogólną 4,62, (drugi raz w rankingu na wysokiej drugiej pozycji), a miejscu trzecim Olsztyński Ośrodek Onkologiczny Kopernik ze średnią notą 4,60. Warte pokreślenia jest, że olsztyńska placówka otrzymała najwyższą ocenę w kategorii „Przestrzeganie praw pacjenta" – 4,76.

Kategoria: LEKARZE ONKOLODZY

Najwyższe uznanie w oczach pacjentów uzyskał dr n.med. Krzysztof Adamowicz z Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku z oceną 4,99. Doktor Adamowicz również w pierwszej edycji Onkomapy uzyskał największą liczbę pozytywnych opinii pacjentów.

Na drugim miejscu ex aequo z oceną 4,94 uplasowali się lek. med. Marcin Zając pracujący w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. Św. Jana z Dukli oraz dr. n. med. Katarzyna Jaskóła z Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego w Wieliszewie. Trzecią najwyższą ocenę 4,88 pacjenci wystawili lek. med. Barbarze Bauer
-Kosińskiej również z Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego w Wieliszewie.

Oceny poszczególnych aspektów leczenia onkologicznego

Podobnie jak w roku ubiegłym, również w II edycji pacjenci najwyżej ocenili obszar „Opieki” (4,29) oraz „Przestrzeganie praw pacjenta” (również 4,29). Równie wysoko ocenili obszar „Leczenia”, który w poprzedniej edycji Onkomapy uzyskał notę jedynie 3,90. Największa zmiana nastąpiła w aspekcie skuteczności leczenia przeciwbólowego (wzrost z 3,79 na 4,33) oraz w innych dokuczliwych objawów związanych z chorobą nowotworową (m.n. wymioty, biegunki). Rok temu aspekt ten ze średnią 3,65 był jednym z trzech najgorzej ocenianych przez pacjentów aspektów placówek, natomiast w tym roku uzyskał notę 4,30. Z ocen pacjentów wynika, że z leczeniem przeciwbólowym najlepiej radzi sobie Olsztyński Ośrodek Onkologiczny Kopernik (4,77), natomiast z leczeniem innych dokuczliwych objawów związanych z chorobą – Zamojski Szpital Niepubliczny (4,68).

Zarówno w poprzedniej, jak i w trakcie najnowszej edycji Onkomapy pacjenci wysoko ocenili uprzejmość lekarzy (średnia 4,41), która według ich ocen najwyższa jest w Olsztyńskim Ośrodku Onkologicznym Kopernik (4,89). Wysoko oceniana jest także uprzejmość pielęgniarek (4,42). W tej kategorii prym wiedzie Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny im. ks. Bronisława Markiewicza. Pacjenci tej placówki uprzejmość pielęgniarek ocenili na 4,81.W badaniu najniżej oceniono „Organizację leczenia onkologicznego”, gdzie średnia ocena wyniosła – 3,99, ale jest to ocena i tak nieco wyższa niż w 2014 rok – 3,87. Dużej poprawie uległ czas oczekiwania na zabiegi operacyjne, który w 2014 roku był oceniany średnio na 3,31, a obecnie na 3,98. Wciąż nisko oceniany jest czas oczekiwania na wizytę (3,80) oraz sposób organizacji przyjęć pacjentów (możliwość umówienia się na konkretną godzinę, umawianie wizyt przez telefon lub Internet), który uzyskał w II edycji notę 3,85. W zakresie czasu oczekiwania na wizytę pacjenci chwalą Mazowiecki Szpital Onkologiczny, gdzie aspekt ten został oceniony na 4,40, natomiast sposób organizacji przyjęć pacjentów najlepiej oceniono w Olsztyńskim Ośrodku Onkologicznym Kopernik (4,48).

Skrajne wyniki można zaobserwować w obszarze „Wyposażenie ośrodka”. Czystość wnętrz jest najlepiej ocenianym aspektem placówek (średnia 4,49), natomiast najgorsze noty spośród wszystkich ocenianych aspektów uzyskała dostępność wolnych miejsc parkingowych w okolicy ośrodka, która uzyskała średnią ocen 3,34. Wyraźnie wyróżnia się jednak pod tym względem Mazowiecki Szpital Onkologiczny, którego pacjenci dostępność miejsc parkingowych ocenili na 4,72.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy