Strona głównaChorobyOpieka psychologa jako element terapii

Opieka psychologa jako element terapii

Dla osób chorujących na nowotwory ważna jest nie tylko standardowa opieka medyczna, ale również wsparcie psychologiczne. Właśnie z tego powodu psychoonkologia staje się coraz bardziej cenioną dziedziną medycyny.
Psychoonkologia zwraca szczególna uwagę na emocjonalne aspekty radzenia sobie z chorobą.
Spotkanie ze specjalistą jest dla chorego szansą na otrzymanie wsparcia oraz okazją do uwolnienia negatywnych emocji.

Specjaliści podkreślają, iż pomoc psychoonkolgiczna powinna być dostosowana do potrzeb chorego. Na wiadomość o chorobie nowotworowej pacjenci reagują w różny sposób, często pojawia się bunt, lęk oraz złość. Z czasem rodzi się motywacja do walki z chorobą. Psychoonkolog powinien być w tych sytuacjach wsparciem dla chorego.

Tym, co pomaga cierpiącym przetrwać trudne chwile jest wesołe usposobienie lekarza, okazuje się, że nawet w tak trudnej sytuacji nie powinien on zapominać o poczuciu humoru.

Marta Wasiak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 10:32:00, 29-01-2009 ciekawski

  Choruje na raka prostaty i wiem jak bardzo wazne jest wsparcie psychologiczne i postawa lekarza,ktory stara sie mnie wyciszyc i podniesc na duchu.Jednak najlepsze jest wsparcie najblizszej rodziny.
 • 10:39:13, 29-01-2009 Malwina

  rodzina -oczywiście, ale psycholog z racji umiejętnosci moze naprzykład nauczyć osobe chorą uwalniania negatywnych emocji , czego nie zrobi rodzina, bo nie potrafi,Poza tym psycholog to osoba obca i ma dystans do choroby obcego pacjenta , rodzina tego dystansu nie ma i zbytnie użalanie się , "kwoczenie" nad osoba chorą nie wnosi nic dobrego do relacji, a moze uśpić chęć walki....a poczucia humoru nie mozna nie doceniac, jest baaardzo wazne....Tak, ale miec za sobąrodzinę na dobre i na złe to bardzo ważne.
  ... zobacz więcej
 • 15:18:35, 29-01-2009 Jaga_13

  Zgadzam sie z Malwinką i chcę dodać,że psychologowi jako tej obcej osobie możemy powiedzieć o wszystkim co jest związane z naszą chorobą,tak by nie obarczać i tak zmartwioną rodzinę.
 • 16:14:43, 29-01-2009 Malwina

  o tak , to tez bardzo ważne....
 • 16:33:35, 29-01-2009 tadeusz50

  Dwadzieścia lat temu pewnie przydałby się mnie i żonie oraz dzieciom taki psycholog, gdy dostałem w łeb wiadomością o powadze choroby żony. Tak jak teraz bywa pomoc psychologów w wypadku nagłego odejścia z tego świata kogoś bliskiego.
 • 17:57:35, 29-01-2009 Malwina

  tak, tylko widzisz te naście lat temu ta i"instytucja" nie była na "topie", korzystanie z usług psychologa, a nie daj Boże psychiatry kojarzyło się z obciachem....dziś to normalka, i moze pzrynieśc dużo dobrego pod warunkiem,ze trafisz na psychologa z prawdziwego zdarzenia....
 • 18:03:25, 29-01-2009 tadeusz50

  Jeszcze dużo wody w Wiśle upłynie gdy dostęp do psychologa będzie powszechny i uważany za normę.
 • 22:41:32, 19-11-2021 KarinaMa

  Jeśli nie wiecie, gdzie wybrać się po pomoc, to zdecydowanie pwoinniście zajrzeć w takie miejsca jak https://psychomedic.pl/psychiatra-lodz/*Słyszałam, że Klinika PsychoMedic w Łodzi może być dla Was najlepszym miejscem w kontekście powrotu do pełnej sprawności umysłowej, dlatego też powinniście już teraz dowiedzieć się, jakie stwarza to przed Wami możliwości.
 • 06:37:04, 02-12-2021 Regina65

  Mój brat miał jakiś czas temu załamania nerwowe. Zaczęło się od natrętnych myśli https://harmonia.luxmed.pl/artykuly/...c-nerwice-ocd/. Wszystko postępowało bardzo powoli i przyznam, że nie zauważyliśmy jak jego choroba się rozwija. Zdaliśmy sobie sprawę z tego dopiero jak miał omamy. Na szczęście udało nam się nakłonić go do wizyty u lekarza w Poradni Harmonia Luxmed. Całe szczęście, że oni mają tam takie szybkie terminy.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Kobiety.net.pl
 • Hospicja.pl
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • EWST.pl
 • Oferty pracy