Strona głównaChorobyOrzechy drzewne chronią przed syndromem metabolicznym i cukrzycą

Orzechy drzewne chronią przed syndromem metabolicznym i cukrzycą

Jak wynika z kanadyjskich badań, regularne spożywanie orzechów drzewnych może chronić przed zespołem metabolicznym i cukrzycą typu 2.
Orzechy drzewne chronią przed syndromem metabolicznym i cukrzycą [© graletta - Fotolia.com] , orzechy brazylijskie, orzechy kokosowe, orzechy włoskie, orzechy laskowe, orzechy makadamia, pistacje, orzechy pekan, kasztany, orzeszki piniowe i nerkowca uważane są za drzewne - wszystkie one mogą pomóc uchronić się przed i syndromem metabolicznym.

to połączenie zaburzeń medycznych, takich jak otyłość i nadciśnienie tętnicze, które występując jednocześnie zwiększają ryzyko choroby naczyń wieńcowych, i cukrzycy. Niektóre inne czynniki tego zespołu obejmują podwyższony poziom cukru we krwi, nadmiar tłuszczu w talii oraz wysoki poziom trójglicerydów i niski „dobry" (HDL).

W pierwszym badaniu zespół kanadyjskich naukowców przeanalizował dane 2000 osób uczestniczących w 49 badaniach. Ludzie, których cechowały co najmniej trzy z wyżej wymienionych czynników ryzyka, byli uznani za cierpiących na zespół metaboliczny. Uczestnicy badań jedli około 50 gramów orzechów dziennie.

Okazało się, że jedzenie orzechów drzewnych zamiast rafinowanych węglowodanów było związane ze znacznym zmniejszeniem stężenia glukozy we krwi i poziomu trójglicerydów. Co ciekawe, wysokokaloryczne jedzenie (jakim są właśnie orzechy) nie było związane z żadnym poważnym skutkiem zdrowotnym.

Jak wskazują autorzy badań, 50 gramów orzechów łatwo może stać się elementem codziennej diety jako przekąska albo substytut dla tłuszczu zwierzęcego, bądź rafinowanych węglowodanów. Wyniki opisanego badania opublikowano w BMJ Open.

Drugie badanie objęło 450 osób z 12 badań klinicznych. Jedzenie tylko dwóch porcji (jedna porcja to jedna czwarta szklanki lub 30 gramów) orzechów drzewnych skutecznie utrzymywało poziomu cukru we krwi pod kontrolą. Wyniki tych analiz opublikowano w magazynie PLOS ONE.

Jak wskazują eksperci z Mayo Clinic, wiele zdrowych substancji znajdujących się w orzechach czynią z nich jeden z najlepszych produktów wspomagających walkę z różnymi chorobami. Orzechy są dobrym źródłem , , kwasów omega-3, kwasów tłuszczowych, substancji obniżających cholesterol, steroli roślinnych i przeciwzakrzepowej l-arganiny. Obecność tych substancji pomaga orzechom obniżyć zły cholesterol, zmniejszyć ryzyko chorób serca, zawału serca i tworzeniu się zakrzepów krwi.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X