Strona głównaChorobyOsłabienie słuchu i wzroku to sygnał choroby Alzheimera

Osłabienie słuchu i wzroku to sygnał choroby Alzheimera

Wraz z upływem czasu nasze zmysły moga ulec „przytępieniu". W starszym wieku częściej powtarza się „słucham?" i powszechna jest konieczność noszenia okularów, jeśli jednak takie zaburzenia pojawiają się w podobnym czasie, mogą oznaczać większe zagrożenie demencją.
Osłabienie słuchu i wzroku to sygnał choroby Alzheimera [fot.  Gerd Altmann z Pixabay]
Jakiś czas temu ustalono, że osłabienie zmysłu powonienia ma związek z rozwojem chorób neurodegradacyjnych. Teraz odkryto, że równoczesne problemy ze słuchem i wzrokiem także stanowią objaw nadchodzącej .

W badaniach ekspertów z University of Washington School of Public Health w Seattle wzięło udział 2 tysiące osób w wieku ponad 75 lat. Na początku siedmioletnich badań uczestnicy nie mieli problemów poznawczych.
Badania pokazały, że gdy znacząco słabł jeden ze zmysłów, prawdopodobieństwo rozwoju otępienia zwiększyło się o 10-11 proc. W przypadku zaburzeń zarówno wzroku, jak i słuchu równocześnie jednak ryzyko wzrastało aż o 86 proc., jeśli chodzi o jakąkolwiek demencję i ponad dwukrotnie co do .

Uczeni zaznaczają, że nie wykazali istnienia związku pryczynowo-skutkowego pomiędzy zaburzeniami pracy zmysłów i otępieniem, ale nie dostrzegli problemów tego rodzaju w przypadku łagodnych zaburzeń poznawczych. To z kolei wskazuje, ze i mogą być czynnikami rozwoju demencji.

W innych badaniach, przeprowadzonych na University of California w San Francisco, ustalono, że w przypadku ludzi starszych (po siedemdziesiątce), kłopoty ze wzrokiem, słuchem, dotykiem i , kiedy miały miejsce w podobnym czasie u danej osoby, oznaczały wyższe ryzyko demencji.

Według uczonych może to oznaczać, że zburzenia zmysłów są wczesnymi wskaźnikami otępienia. Być może wynika to z tego, że osłabienie działania skutkuje odizolowaniem się i niekorzystnymi zmianami poznawczymi. Obniżenie odbioru bodźców zmysłowych może też zmniejszać stymulację mózgu lub też stany zapalne leżą u podstaw obydwu zaburzeń.

Wyniki badań przedstawiono podczas Alzheimer's Association International Conference 2019 w Los Angeles.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy