Strona głównaChorobyOsłabienie słuchu na starość zaburza funkcjonowanie mózgu

Osłabienie słuchu na starość zaburza funkcjonowanie mózgu

Jeśli słuch pogarsza się w starszym wieku, wzrasta ryzyko demencji i osłabienia funkcji poznawczych. Dotychczas nie było jasne, dlaczego ma to miejsce. Zespół neurologów sprawdził, co dzieje się w mózgu, gdy słuch stopniowo słabnie: jak się okazuje, kluczowe obszary ulegają wówczas reorganizacji, co wpływa na pamięć.
Osłabienie słuchu na starość zaburza funkcjonowanie mózgu

Kiedy percepcja zmysłowa pogarsza się

Uczeni zbadali mózg myszy, które wykazywały dziedziczny , podobny do związanego z wiekiem zaburzenia słyszenia. Przeanalizowano stan receptorów neuroprzekaźników w mózgu, które są kluczowe dla tworzenia pamięci. Sprawdzono też, w jakim stopniu wpłynęło to na przechowywanie informacji w najważniejszym obszarze dla , czyli hipokampie.

Problemy z przystosowaniem się mózgu

Na pamięć ma wpływ proces zwany plastycznością synaptyczną. W hipokampie plastyczność ta była przewlekle upośledzona w wyniku postępującego osłabienia słuchu. Rozmieszczenie i gęstość receptorów neuroprzekaźników w regionach czuciowych i pamięciowych mózgu również ulegały ciągłym zmianom. Im znaczniejszy był ubytek słuchu, tym silniejsze osłabienie dotyczyło zarówno plastyczności synaptycznej, jak i zdolności zapamiętywania.

- Uzyskane wyniki dostarczają nowych informacji na temat możliwego związku między pogorszeniem a następującą wraz wiekiem utratą . Sądzimy, że zmiany w ekspresji receptorów neuroprzekaźników spowodowane zaburzeniami słyszenia negatywnie wpływają na przetwarzanie informacji sensorycznych, co uniemożliwia efektywną pracę hipokampu - mówi Denise Manahan-Vaughan, współautorka badań.

Kłopoty ze słuchem są powszechne

Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia, ponad 5 proc. światowej populacji, czyli 430 milionów ludzi, zmaga się z zaburzeniami słuchu. Do 2050 roku zaś ponad 700 milionów ludzi - czyli co dziesiąta osoba - będzie cierpieć z powodu upośledzenie słyszenia.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy