Strona głównaChorobyOsłabienie zdolności poznawczych zwiększa ryzyko złamań

Osłabienie zdolności poznawczych zwiększa ryzyko złamań

Osłabieniu funkcji poznawczych towarzyszy szybsze tempo utraty masy kostnej. W pięcioletnim okresie pogarszania się funkcji poznawczych zwiększa się ryzyko złamań u kobiet.
Osłabienie zdolności poznawczych zwiększa ryzyko złamań [fot. Stefano Ferrario from Pixabay]
Przez 16 lat obserwowano zdrowie i sposób funkcjonowania osób w wieku powyżej 65 lat. Okazało się, że rozwój zaburzeń funkcji poznawczych oznacza szybszą utratę masy kostnej. Przy czym związek ten był silniejszy u kobiet.

- Utrata masy kości i to poważne problemy zdrowia publicznego, a obydwa są „cichymi chorobami", które mogą pozostać niewykryte i nieleczone przez długi czas, często do momentu poważnej fazy choroby - mówi profesor Jacqueline Center z Garvan Institute of Medical Research w Australii.

- Nasze badanie pokazało związek między tymi dwoma zaburzeniami u kobiet, co sugeruje, że funkcje poznawcze powinny być monitorowane wraz ze zdrowiem kości, ponieważ osłabienie jednego może oznaczać problemy z drugim - mówi prof. Center.
Na całym świecie 200 milionów ludzi cierpi na osteoporozę, a ponad 35 milionów na demencję - liczba ta ma się podwoić w ciągu najbliższych dwóch dekad w związku z globalnym wzrostem średniej długości życia.
Osłabienie funkcji poznawczych i prowadzą do niepełnosprawności, utraty niezależności i zwiększonego ryzyka śmierci. Istnieją pewne dowody na to, że seniorzy z mają wyższe ryzyko złamań szyjki kości udowej, ale nie sprawdzono dotychczas, czy pogarszanie się stanu kości i funkcji poznawczych są połączone - wskazuje dr Dana Bliuc z Garvan Institute.
- Po uwzględnieniu wszystkich zmiennych, zaobserwowaliśmy istotny związek między pogorszeniem funkcji poznawczych i utratą masy kostnej u kobiet. To powiązanie było słabsze i nieistotne statystycznie u mężczyzn - mówi dr Bliuc.

- Co ciekawe, odkryliśmy, że rozwój zaburzeń funkcji poznawczych w ciągu pierwszych pięciu lat wiązał się z 1,7-krotnym wzrostem ryzyka złamań u kobiet w kolejnej dekadzie. I było to niezależne od poziomu utraty masy kostnej - dodaje dr Bliuc.

Nie wiadomo, które zjawisko jest przyczyną, a które skutkiem, ale wyniki sugerują, by monitorowaniu zaburzeń kognitywnych towarzyszyło obserwowanie zdrowia kości - podsumowuje prof. Center.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy