Strona głównaChorobyOto, co powinieneś wiedzieć na temat depresji

Oto, co powinieneś wiedzieć na temat depresji

Faktem jest, że wielu ludzi na całym świecie zmaga się z depresją samotnie. Nie udają się w związku z chorobą do lekarza, nie szukają też innej pomocy. Choroba jest szczególnie niebezpieczna w przypadku ludzi starszych - pacjenci w zaawansowanym wieku cechują wyższym wskaźnikiem samobójstw niż chorzy z innych grup wiekowych. Oto kilka faktów na temat depresji, o których warto pamiętać.
Co trzeba wiedzieć na temat depresji Depresja to ból

Dosłownie, nie chodzi tu o cierpienie duszy, ale czysto fizyczny ból. Z jednej strony choroba wiąże się z takimi objawami, jak brak i spadek energii, które mogą być równocześnie oznakami takich dolegliwości, jak choroby serca - problemów stricte związanych z ciałem. Z drugiej strony nierzadko stanowi efekt długiej, przewlekłej, bardzo bolesnej choroby.

Z badań wynika, że połowa kobiet ze zdiagnozowaną depresją doświadczała jednocześnie fizycznego bólu. Im silniejsze było fizyczne cierpienie, tym poważniejsza forma depresji cechowała daną pacjentkę.

Co więcej - jak podkreślają eksperci - u osób, które doświadczają fizycznych, nie emocjonalnych objawów często nie diagnozuje się depresji. Tymczasem nieleczona depresja prowadzi do pogłębienia symptomów, co znacznie utrudnia skuteczne leczenie.

Dojrzali mężczyźni najbardziej zagrożeni samobójstwem


U osób w wieku powyżej 65 lat wskaźnik mężczyzn jest ponad pięć razy wyższy niż współczynnik samobójstw kobiet. Jakkolwiek ilość targnięć się na własne życie u kobiet po 60 roku życia spada, u mężczyzn wzrasta. Mężczyźni powyżej 85 roku życia cechowali się wskaźnikiem samobójstw ponad dwa razy wyższym niż młodsi pacjenci.

Jednym z czynników takiego status quo jest fakt, że ludzie starsi nie otrzymują na czas pomocy, a dodatkowo mężczyźni sami z siebie rzadziej jej szukają.

Rola hormonów

Depresję diagnozuje się dwa razy częściej u kobiet niż mężczyzn. Być może jest tak dlatego, że w rozwoju choroby biorą udział zmiany hormonalne, w tym .

Jednakże, testosteron również może odgrywać rolę w depresji męskiej. Uważa się, że spadek tego hormonu w dojrzałych latach w jakimś stopniu oddziałuje na wyższe prawdopodobieństwo pojawienia się choroby. Badania wykazały, że zastrzyki z testosteronem dawały efekt podobny do antydepresantów.

Depresja a ryzyko udaru

Jak wykazały badania opublikowane w magazynie „Stroke", depresja była związana z ponad dwukrotnym wzrost ryzyka mózgu u kobiet w wieku 47 - 52 lata.

Przyczyny związku depresji z udarem nie są jasne, ale uczeni sądzą, że rolę mogą tu odgrywać procesy zapalne i ich oddziaływanie na naczynia krwionośne. Ponadto trzeba pamiętać, że osoby z depresją rzadziej zgłaszają się do lekarza z chorobami somatycznymi, więc łatwiej u nich o rozwój dolegliwości tego rodzaju do zaawansowanego stadium.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy