Strona głównaChorobyOtyłość - istnieją co najmniej dwa jej typy

Otyłość - istnieją co najmniej dwa jej typy

Zidentyfikowano dwa różne typy otyłości, które mogą mieć odmienne konsekwencje dla ryzyka chorób i reakcji na leki.
Otyłość - istnieją co najmniej dwa jej typy
- Szacuje się, że prawie dwa miliardy ludzi na całym świecie ma nadwagę, a ponad 600 milionów osób cierpi na otyłość, jednak nie mamy ram podziału co do precyzyjniejszej etiologii choroby - mówi dr J. Andrew Pospisilik z Instytutu Van Andela. - Tymczasem istnieją co najmniej dwa różne podtypy metaboliczne otyłości z odrębnymi cechami fizjologicznymi i molekularnymi, które mają wpływ na zdrowie. Ich poznanie może pomóc zapewnić pacjentom bardziej precyzyjną opiekę- dodaje dr Pospisilik.

Obecnie otyłość jest rozpoznawana na podstawie wskaźnika masy ciała () skorelowanego z tkanką tłuszczową i otrzymywanego przez porównanie masy ciała do wzrostu. To niedoskonała miara, ponieważ nie uwzględnia podstawowych różnic biologicznych i może błędnie przedstawiać stan zdrowia danej osoby.

Odkryto cztery podtypy metaboliczne, które wpływają na poszczególne rodzaje organizmu: dwa sprzyjające zachowaniu niskiej wagi i dwa - .

Jeden podtyp otyłości cechuje się większą masą tłuszczową, drugi zaś zarówno większą masą tłuszczową, jak i beztłuszczową . Jak odkryto, ten drugi miał również związek z nasilonym poziomem stanu zapalnego, co oznacza wyższe ryzyko niektórych nowotworów i innych chorób. Takie odkrycia są istotnym krokiem w kierunku zrozumienia, w jaki sposób te różne rodzaje otyłości oddziałują na ryzyko chorób i odpowiedź na leczenie.

Jeden z podtypów otyłości wydawał się epigenetycznie „wyzwalany" i cechował się wyższą beztłuszczową masą oraz podwyższoną zawartością tłuszczu, nasilonymi sygnałami i nadmiernym poziomem insuliny - wskazuje dr Pospisilik.

Jak szacują biolodzy, 30 - 50 proc. rozwoju cech ludzkich może mieć związek z genetyką lub wpływami środowiskowymi. To z kolei oznacza, że aż na połowę tego, kim jesteśmy ma wpływ coś innego. Zjawisko to nazywane jest niewyjaśnioną zmiennością fenotypową (UPV).

Wydaje się, że UPV jest zakorzeniona w epigenetyce, czyli procesach rządzących tym, kiedy i w jakim stopniu stosowane są instrukcje z DNA. Mechanizmy epigenetyczne sprawiają, że osoby posiadające taką samą „instrukcję genetyczną", np. bliźnięta, mogą mieć różne cechy, w tym odmienny kolor oczu i włosów. Epigenetyka daje też szanse na precyzyjniejsze leczenie różnych dolegliwości.

- Ta niewyjaśniona zmienność jest trudna do zbadania, ale korzyści płynące z zrozumienia są ogromne. Epigenetyka może pomóc „włączyć" lub „wyłączyć" geny, co z kolei może wpływać na zdrowie lub rozwój choroby. (...) Odkrycia podkreślają siłę rozpoznawania subtelnych różnic między ludźmi, co pomaga opracować bardziej precyzyjne sposoby leczenia chorób - mówi dr Pospisilik.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy