Strona głównaChorobyOtyłość brzuszna grozi przedwczesną śmiercią

Otyłość brzuszna grozi przedwczesną śmiercią

„Oponka" na brzuchu to powszchna niedoskonałość sylwetki. Mają ją również osoby o normalnej wadze ciała. Tymczasem okazuje się, że może być bardzo niebezpieczna. Z badań wynika, że ci, u których tłuszcz w dużej mierze obejmuje okolice talii, mogą być narażeni na wyższe ryzyko wcześniejszej śmierci niż ludzie z nadwagą lub otyłością.
Otyłość brzuszna grozi przedwczesną śmiercią [© Kurhan - Fotolia.com] Osoby z dużą ilością tkanki tłuszczowej wokół talii odznaczają się wyższym prawdopodobieństwem śmierci w badanym okresie czasu niż ludzie z nadwagą i otyłoscią, u których większość tłuszczu skoncentrowana jest na biodrach i udach.

- Jeśli talia jest większa niż biodra, ma się wyższe ryzyko choroby - wyjaśnia dr Samuel Klein, z Washington University School of Medicine w St. Louis. Okazuje się zatem, że wskaźnik masy ciała () nie daje w pełni adekwatnej informacji o stanie organizmu i zagrożeniach dla zdrowia.

ujawniająca się w figurze o kształcie jabłka od dawna jest uważana za bardziej zgrażającą zdrowiu niż otyłość u osób o figurze gruszki, czyli takich, u których tkanka tłuszczowa gromadzi się przede wszystkim na biodrach i poniżej. Ryzyko chorób w sposób szczególny wzrasta u mężczyzn, gdy obwód talii jest większy niż 102 centymetry i u kobiet o talii szerszej niż 88 centymetrów.

W nowym badaniu przeanalizowano tak zwany wskaźnik talia-biodra, czyli dzieląc obwód talii przez obwód bioder. Stosunek więcej niż 1 oznacza „większy" środek ciała.

Uczeni przejrzeli dane ponad 15 tysięcy kobiet i mężczyzn o różnych BMI - od normalnej wagi po otyłość. W ciągu ponad 14 lat 3,2 tysące uczestników zmarło.

Okazało się, że bez względu na poziomi BMI, osoby z większą ilością tkanki tłuszczowej wokół talii cechowały się wyższym ryzykiem zgonu niż osoby o szczuplejszych taliach. Uczestnicy obojga płci, którzy mieli normalną wagę, ale podwyższony wskaźnik talia-biodra, odznaczali się wyższym ryzykiem wcześniejszej śmierci niż ludzie z nadwagą o figurze gruszki.

jest szczególnie związany z , i innymi zaburzeniami metabolicznymi. Jest groźniejszy niż tłuszczu znajdujacy się pod skórą. Badania krwi zazwyczaj wykazują wyższy poziom cukru we krwi i trójglicerydów u osób z otyłoscią brzuszną.

Wyniki badań opublikowano w Annals of Internal Medicine.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy