Strona głównaChorobyOtyłość brzuszna to dużo większe ryzyko wcześniejszej śmierci

Otyłość brzuszna to dużo większe ryzyko wcześniejszej śmierci

Jeśli masz dużo tkanki tłuszczowej wokół talii, grozi ci przedwczesna śmierć.
Otyłość brzuszna to dużo większe ryzyko wcześniejszej śmierci [© Gennadiy Poznyakov - Fotolia.com] Ogólnie rzecz ujmując, otyłość często oznacza wiele różnych kłopotów zdrowotnych, ale szczególnie niebezpieczna jest, gdy dotyczy obszaru brzucha - tłuszczowa tkanka trzewna ma wyjatkowo niekorzystny wpływ na stan naszego zdrowia.

Jak ustalili uczeni z Uniwersytetu w Sydney w Australii, że nawet ci, którzy nie mają nadwagi, tj. mają prawidłowy poziom BMI, ale odznaczają się znaczną ilością tkanki , są bardziej narażeni na wcześniejszą śmierć.

Obliczono, że u ludzi, u których tłuszcz w największym stopniu odkłada się dokoła talii, ryzyko wcześniejszej śmierci było o 22 proc. wyższe niż u osób, u których tłuszcz gromadził się w różnych miejscach ciała. To prawdopodobieństwo było też o 13 proc. wyższe nawet w porównaniu do ludzi o BMI oznaczającym otyłość, ale bez .

Nadmiar tłuszczu wokół talii był szczególnie powiązany z opornością na insulinę, wysoki poziom cholesterolu i zwiększony poziom stanów zapalnych w organizmie. Wszystko to stanowi czynniki ryzyka chorób serca.

Jeśli chodzi o BMI, oblicza się je poprzez podzielenie masy ciała w kilogramach przez kwadrat wysokości w metrach. Prawidłowa wartość tego wskaźnika to przedział od 15,5 do 24,9. O nadwadze świadczy pomiędzy 25 i 29.9, a o otyłości powyżej 30.

Ze względu na nowe badania jednak uważa się, że bardziej informatywny jest stosunek talia-biodra. Ten oblicza się dzieląc pomiar obwodu talii przez pomiar obwodu bioder. Jeśli wspomniany stosunek wynosi ponad 0,85 dla kobiet i ponad 0,90 dla mężczyzn, oznacza nadmiar tłuszczu wokół talii i powinien być alarmujący - trzeba wówczas koniecznie podjąć działania, które pozwolą .

O badaniach napisano w magazynie Annals of Internal Medicine.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X