Strona głównaChorobyOtyłość coraz powszechniejsza. Pesymistyczne szacunki na 2025

Otyłość coraz powszechniejsza. Pesymistyczne szacunki na 2025

Chociaż wszędzie niemal mówi się o zdrowym stylu życia, który zapewni lepsze zdrowie i łądniejszą sylwetkę, świat boryka się coraz intensywniej z problemem otyłości. Szacuje się, że do 2025 roku jedna osoba na pięć będzie otyła.
Otyłość coraz powszechniejsza. Pesymistyczne szacunki na 2025 Już za dziwięć lat jedna na pięć osób może być otyła. Ze statystyk wynika, że w ciągu czterech ostatnich dekad liczba otyłych mężczyzn wzrosła trzykrotnie, podczas gdy kobiet - ponad dwukrotnie.

Zespół badaczy pod kierunkiem naukowców z Imperial College w Londynie przeprowadził obszerne analizy. Wzięto pod uwagę masę i wzrost około 19,2 milionów ludzi z 200 różnych krajów. Dzięki temu sprawdzono, jak zmienił się BMI na przestrzeni lat 1974 - 2014. Obliczono, że w ciągu 39 lat częstość występowania otyłości potroiła u mężczyzn i ponad dwukrotnie wzrosła u kobiet. W 2014 roku ogólna liczba otyłych mężczyzn wynosiła 266 mln zł (10,8 proc. ludności świata), natomiast wśród kobiet osiągnęła 375 mln (14,9 proc.). Jeśli ta tendencja się utrzyma, w 2025 roku - biorac pod uwagę światową populcję, około jedna na pięć osób na świecie będzie .

Jeśli chodzi o podział na kraje, najpoważniejsze problemy mają mieszkańcy Chin i Stanów Zjednoczonych. W tych dwóch krajach odsetek otyłych i chorobliwie otyłych jest najwyższy.

czesto wiąże się z rozwojem takich chorób, jak: , choroby krążenia, nadciśnienie tętnicze, zwyrodnienie układu kostno-stawowego, , oraz .

Metody walki z nadmiarem kilogramów obejmują przede wszystkim zdrową zbilnasowaną dietę oraz aktywność fizyczną. W przypadku znacznej stosowane są określone zabiegi, np. zmniejszanie żołądka czy wprowadzenie.

Wyniki badań są dostępne w magazynie The Lancet.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć