Strona głównaChorobyOtyłość i anoreksja - różne formy tego samego problemu?

Otyłość i anoreksja - różne formy tego samego problemu?

Być może otyłość i zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja lub bulimia, mogą być dwiema skrajnościami spektrum zaburzeń odżywiania.
Otyłość i anoreksja - różne formy jednego problemu? Jak uważa Suna Kassier z Uniwersytetu KwaZulu-Nata w RPA, otyłość oraz i bulimia to dwie strony tego samego medalu.

i mają wspólne czynniki ryzyka:

Dieta

Obydwa problemy są związane z dietą: osoby z nadwagą i otyłością wypróbowują różne diety i sięgają rozmaite pigułki i eliksiry, które mają pomóc im , natomiast anorektycy ekstremalnie się, natomiast bulimicy jedzą „do upadłego", a następnie zmuszają się do wymiotów uznając je za sposób na oczyszczenie organizmu. W każdym razie, we wszystkich tych przypadkach następuje jedzenia wzory są całkowicie zakłócony.

Medialny obraz ciała


Chęć osiągnięcia smukłej figury (wyniszczające zabiegi odchudzające, anoreksja, bulimia) lub superwidocznych mięśni (bigoreksja) jest napędzane przez nierealistyczny obraz ciała lansowany w mediach. Nie wszyscy mogą wyglądać modelki na wybiegu czy kulturyści, tymczasem coraz więcej ludzi chce mieć idealną sylwetkę. Otyli czują się winni, że tak dalece odbiegają od promowanego wzorca, szczupli sądzą, że wciąż daleko im do ideału.

Własny obraz swojego ciała


Zarówno nadwaga, jak i braki łaknienia zniekształcają obraz ciała w obu skrajnych wagi spektrum. Niektórzy ludzie otyli mają poczucie winy z powodu swojej sylwetki, ale wielu (jak wynika np. z afrykańskich ankiet) uważa, że dobrze wyglądają, a szczupłe ciało to oznaka chorób. Osoby z anoreksją lub bulimią często widzą swoje ciała jako mające nadmiar tkanki tłuszczowej. Takie zaburzenia to (ang. Body Dysmorphic Disorder, BDD) - występuje, gdy brak akceptacji wobec własnych niedoskonałości przeradza się w obsesję. Pacjenci cierpiący na BDD cechują się skrajnym niezadowoleniem z obrazu swojego ciała, co może prowadzić do nieodpowiedzialnych zachowań, a nawet .

Ocena otoczenia

Osoby odbiegające od normy są narażone na szykany. Ludzie otyli nierzadko spotykają się z barkiem akceptacji, a nawet słyszą obelgi pod swoim adresem. Na szykany narażone są też osoby bardzo szczupłe, szczególnie mężczyźni, którzy istotnie odbiegają od wzoru kulturysty.

Z jednej skrajności w drugą


Ze względu na wiele podobieństw pomiędzy otyłością i zaburzeniami jedzenia można uznać - zdaniem Kassier - że są lustrzanymi obrazami lustrzanymi samych siebie. Otyłość, anoreksja, bulimia, ortoreksja, bigoreksja są zaburzeniami odżywiania, które mogą nawet występować niemal jednocześnie u jednej osoby. Nierzadko zdarza się, że osoba cierpiąca niegdyś za anoreksję przechodzi do gwałtownego objadania się. Otyli są w większym stopniu zagrożeni anoreksją lub bulimią, ponieważ przeraża ich wizja ponownego przybierania na wadze.

Swoje badania na temat otyłosci i zaburzeń odżywiania Kassier opisała w artykule "Prevention of Obesity and Eating Disorders".

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy