Strona głównaChorobyOtyłość może być leczona... światłem słonecznym?

Otyłość może być leczona... światłem słonecznym?

W badaniach na myszach odkryto, że pewne białka w komórkach tłuszczowych mogą wykrywać światło słoneczne. Okazało się również, że niedostatek naturalnego światła może oddziaływać na zachowanie komórek tłuszczowych i zwiększać ryzyko zespołu metabolicznego.
Otyłość może być leczona... światłem słonecznym? [fot. Dimitris Vetsikas z Pixabay]
to istotne obciążenie globalnej opieki zdrowotnej ze względu na wysoki jej wskaźnik w wielu społeczeństwach i związek z przewlekłymi problemami zdrowotnymi. W badaniach uczonych z Cincinnati ustalono, że dłuższa ekspozycja na niskie promieniowanie ultrafioletowe zmniejszało przyrost masy ciała i rozwój objawów zaburzeń kardiometabolicznych u myszy karmionych dietą wysokotłuszczową.

Według autorów regularna ekspozycja na bezpieczne dawki światła słonecznego może być skutecznym sposobem zmniejszenia problemu otyłości. reguluje sposób, w jaki dwa rodzaje komórek tłuszczowych współpracują ze sobą dla wytworzenia związków, które inne komórki wykorzystują do produkcji energii. Zakłócenia tego podstawowego odzwierciedlaja pewien charakterystyczny aspekt współczesnego życia, tj. spędzanie dużej ilości czasu w pomieszczeniach. Jak wyjaśniają eksperci, nasze organizmy ewoluowały przez lata pod wpływem światła słonecznego. Sztuczne światło zaś które nie zapewnia pełnego spektrum światła, które otrzymujemy od Słońca.

Proces wewnętrzego ogrzewania organizmu jest zaburzony, kiedy brakuje genu OPN3 i ekspozycji światło o długości 480 nanometrów. Ta długość fali jest częścią światła słonecznego, a występuje w bardzo niewielkim stopniu w świetle sztucznym.

Kiedy dociera do nas naturalne światło, OPN3 aktywuje białe do uwolnienia kwasów tłuszczowych do krwioobiegu. Inne typy komórek mogą wykorzystywać te kwasy źródło energii. Brązowy tłuszcz z kolei spala kwasy tłuszczowe, aby wytworzyć ciepło, które ogrzewa ciało.

Kiedy myszy pozbawiono genu OPN3, nie ogrzały się tak, jak inne gryzonie umieszczone w chłodnych pomieszczeniach. Co zaskakujące jednak, nawet zwierzęta ze wspomnianym genem nie ogrzały się, kiedy były wystawione na działanie światła pozbawionego fali wspomnianej długości.

Jak wnioskują autorzy, światło słoneczne jest potrzebne do prawidłowego metabolizmu energetycznego. Jakkolwiek badania wykonano na myszach, autorzy sądzą, że podobny zależny od światła szlak metaboliczny dotyczy ludzi. Zaznaczają jednak, że potrzebne są jednak dalsze testy, by tego dowieść.

O badaniach napisano w Cell Reports.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy