Strona głównaChorobyOtyłość naprawdę skraca życie. Natychmiast zacznij z nią walczyć!

Otyłość naprawdę skraca życie. Natychmiast zacznij z nią walczyć!

Z pewnością otyłość nie sprzyja zdrowiu, bo często wiąże się m. in. z chorobami serca czy cukrzycą, ale wahano się co do jej realnego wpływu na długowiecznosć. Teraz przedstawiono kolejne analizy, z których wynika, że otyłość w istocie skraca życie.
Otyłość naprawdę skraca życie. Natychmiast zacznij z nią walczyć! [© puhhha - Fotolia.com] Już nadwaga (czyli BMI na poziomie 25-30) oznacza życie krótsze o rok. Znaczna z kolei to aż o 10 lat wcześniejsza śmierć, mówią uczeni z University of Cambridge. Takie wnioski wysnuli z badań, które objęły cztery miliony ludzi z czterech kontynentów.

Wcześniejsze testy wskazywały, że niewielka nadwaga może wręcz stanowić „parasol ochronny" przed niektórymi schorzeniami. Teraz uznano, że już parę nadmiarowych kilgramów niekorzystnie wpływa na szanse na długowieczność.

Okazało się, że ryzyko zgonu przed siedemdziesiatką wzrasta coraz bardziej wraz ze . Oznaczał on bowiem coraz silniejsze ryzyko , , choroby układu oddechowego i nowotworów.

Niszczącą siłę nadwagi odkryto po przeanalizowaniu dużych badań prowadzonych od 1970 roku. Łącznie objęły one niemal 4 miliony ludzi z kilkudziesięciu krajów. Co istotne, wykluczano osoby lub też cierpiały na jakieś przewlekłe choroby już na początku testów.

Obliczono, że ryzyko śmeirci przed siedemdziesiątymi urodzinami zwiększa się z 19 do 29,5 procent w przypadku umiarkowanie otyłych mężczyzn i z 11 do 14,6 procent w odniesieniu do otyłych kobiet. Prawdopodobieństwo to było o wiele silniejsze w odniesieniu do osób bardzo otyłych. Ustalono też, że, ogólnie rzecz biorąc, dla mężczyzn nadmierna waga jest groźniejsza.

Jak wynika z danych WHO, w 2014 roku ponad 1,9 mld osób dorosłych miało nadwagę, a ponad 600 mln sposśród nich było otyłych. Oznacza to, że nadwagę ma 39 procent światowej populacji, a otyli stanowią 13 procent. Ze statystyk wynika też, że większość ludności świata żyje w krajach, gdzie nadwaga i otyłość zabija więcej ludzi niż niedowaga.

Wyniki badań opublikowano w magazynie The Lancet.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Wynik dodawania (tylko niezalogowani):

DZIEWIĘĆ + OSIEM =

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X