Strona głównaChorobyOtyłość: odpowiedzialny hormon - grelina

Otyłość: odpowiedzialny hormon - grelina

Nadmierne pokłady tkanki tłuszczowej to najbardziej widoczna oznaka otyłości, ale to tylko efekt uboczny tej choroby.
Otyłość: odpowiedzialny hormon - grelina [© freshidea - Fotolia.com] - Za powstawanie otyłości odpowiedzialne są hormony, których zadaniem jest przesyłanie do mózgu sygnałów o głodzie i sytości. Głównym jest grelina, wydzielana przez komórki znajdujące się w ściankach żołądka. To właśnie destabilizacja pracy tych hormonów wywołuje główny objaw choroby, czyli fizyczny głód – tłumaczy prof. Mariusz Wyleżoł, chirurg bariatra, Kierownik Kliniki Chirurgii Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie.

Mechanizm choroby otyłości jest prosty. Przychodzimy na świat z układem pokarmowym nie przystosowanym do przyjmowania jedzenia z zewnątrz. Kolejne etapy karmienia (mleko matki, zastępcze, inne napoje, papki, pokarmy stałe) służą zaadaptowaniu układu trawiennego do działania w nowych warunkach. W tym czasie tworzy się także system wydzielania greliny i innych hormonów głodu/sytości, a sprzyja temu regulacja pór i wielkości posiłków. To właśnie w tym czasie najłatwiej zakłócić pracę greliny poprzez zwykłe przekarmianie dziecka.

Znamy już ok. 50 czynników, które destabilizują pracę greliny, ale według naukowców może być ich nawet kilkaset. Najważniejsze to: , niska aktywność fizyczna, inne schorzenia i leki przyjmowane podczas ich leczenia, zmiany hormonalne dokonujące się w organizmie np. podczas ciąży, zaburzenia genetyczne i emocjonalne (stres, , lęki).

- Ale nieprawidłowe odżywianie, to nie tylko jedzenie posiłków zbyt dużych, ale zbyt bogatych w tłuszcze, cukry i węglowodany. Pracę greliny można zakłócić jedząc produkty , z konserwantami, barwnikami, polepszaczami, albo podjadając przekąski, czy podczas 7 dniowych wczasów all inclusive z pełnym wyżywieniem, kiedy sobie „nie żałujemy” jedzenia - mówi prof. Mariusz Wyleżoł.

Pod wpływem jednego lub wielu czynników, grelina „wariuje”, bo nie wie, czy jesteśmy syci czy nie. Na wszelki wypadek, wysyła więc do mózgu sygnał: organizm jest głodny, trzeba go nasycić, bo przestanie działać. Zdarza się, że okresowo nie przysyła tego sygnału wcale, albo – w skrajnych przypadkach – śle go ciągle.


Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy