Strona głównaChorobyOtyłość stwarza inne zagrożenie u mężczyzn niż u kobiet

Otyłość stwarza inne zagrożenie u mężczyzn niż u kobiet

Nadmierna masa ciała wywołuje różne problemy zdrowotne u kobiet i mężczyzn, odkryli uczeni z Uiwersytetu Oksfordzkiego.
Otyłość stwarza inne zagrożenie u mężczyzn niż u kobiet [fot. collage Senior.pl]
Nadwaga i otyłość to jedne z najpowszechniejszych dolegliwości współczesnego świata. Wiążą się z różnymi problemami zdrowotnymi, ale - jak się okazuje - zagrożenie jest nieco inne dla kobiet i dla mężczyzn.

Oczywiste jest, że otyłość negatywnie wpływa na zdrowie ludzi. Jak wiadomo, ogólnie nadmiar kilogramów oraz sposób rozłożenia się tłuszczu w organizmie mają związek z chorobami kardiometabolicznymi i ryzykiem przedwczesnej śmierci, wyjaśniają autorzy.

W nowych badaniach przeanalizowano dane genetyczne i różne miary otyłości w grupie ponad 400 tysięcy kobiet i mężczyzn. Pod uwagę wzięto BMI, wskaźnik talia-biodra, a takw wskaźnik talia-bioder dostosowany do BMI.

Na podstawie tych danych ustalono, że otyłość może zwiększać ryzyko różnych kłopotów zdrowotnych, w tym , , cukrzycy typu 2, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby, przewlekłej choroby wątroby, niewydolności nerek i raka płuc.

Kiedy natomiast porównano problemy zdrowotne u kobiet i mężczyzn z otyłością, odkryto, że panie są bardziej narażone na cukrzycę, panowie z kolei częściej zmagają się z i .

Jak podają eksperci Światowej Organizacji Zdrowia, problem otyłości na całym świecie wzrósł prawie trzykrotnie od roku 1975. Szacuje się, że ponad 1,9 miliarda ludzi ma , a ponad 650 mln z nich jest otyłych.

O badaniach można przeczytać w czasopiśmie PLOS Genetics:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy