Strona głównaChorobyOtyłość to wyższe ryzyko aż jedenastu nowotworów

Otyłość to wyższe ryzyko aż jedenastu nowotworów

Międzynarodowy zespół badawczy ostrzega, że otyłość ma ścisły związek z dużym ryzykiem różnych rodzajów raka - oznacza większe zagrożenie jedenastoma nowotworami.
Otyłość to wyższe ryzyko aż jedenastu nowotworów Badania wykazały, że otyłość wiąże się z wyższym prawdopodobieństwem zachorowania na raka, głównie nowotworów narządów trawiennych i związanych z gospodarką hormonalną u kobiet.

Uczeni przeanalizowali aż 204 badania, które sprawdzały zależność pomiędzy nadmierną wagą, wskaźnikiem masy ciała i obwodem talii oraz 36 rodzajami nowotworów.

Ustalono, że nadmierna waga wiąże się z wyższym prawdopodobieństwem : przełyku, okrężnicy, odbytu, trzustki, macicy, nerek, , żołądka, jajników, dróg oddechowych oraz szpiczaka mnogiego.

Najwieksze niebezpieczeństwo dotyczy raka układu dróg żółciowych, czyli nowotworów wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych: ta forma raka jest o 56 procent bardziej prawdopodobna dla każdych pięciu jednostek wskaźnika masy ciała więcej.

Co więcej, każde zwiększenie BMI o pięć jednostek oznacza wzrost ryzyka wystąpienia nowotworu jelita grubego o 9 procent. Prawdopodobieństwo raka piersi u kobiet po menopauzie rośnie o 11 procent na każdych pięć nadmiarowych 5 kilogramów, a ryzyko raka macicy zwiększa się o 21 procent za każdy wzrost o 0,1 wskaźnika obwodu talii do bioder.

Odkrycie ma szczególne znaczenie wobec tego, że w ostatnich czterech dekadach problem otyłości podwoił się i szacuje się, że choroba będzie dotyczyła w najbliższych latach coraz większej grupy ludzi.

Ponieważ otyłość staje się jednym z największych problemów zdrowia publicznego na całym świecie, znaczenie związków między otyłością a rakiem może ułatwić identyfikację osób z grup wysokiego ryzyka i stosowanie spersonalizowanej strategii zapobiegawczej.

Nadwaga jest drugą najistotniejszą dającą się zapobiec przyczyną raka - po paleniu papierosów. Zatem odpowiednia dieta i regularna aktywność fizyczna mogłyby istotnie zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór.

Z danych WHO wynika, że na całym świecie żyje niemal dwa miliardy ludzi z , 600 milionów zaś jest .

Wcześniejsze analizy wiązały otyłośc i nadwagę z , niemniej nie obejmowaly tak dużej ilości badań. Teraz skupiono sie na wpływie otyłości, czyli BMI powyżej 30, na prawdopowobieństwo nowotworu.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy