Strona głównaChorobyOtyłość w starszym wieku to poważna choroba

Otyłość w starszym wieku to poważna choroba

Nadwaga - otyłość - zaawansowana otyłość. Co to oznacza? Co wywołuje przyrost masy ciała i dlaczego sytuacja tak szybko się pogarsza?
Otyłość w starszym wieku to poważna choroba
Waga ciała ludzi znacznie wzrosła w ciągu ostatnich czterech dekad. Dane sprzed czterech lat pokazują, że wśród Amerykanów po sześćdziesiątce 42,2 proc. mężczyzn i 43,3 proc. kobiet chorowało na .

„Nowe odkrycia, szczególnie istotne dla osób starszych, dotyczą hormonalnego wpływu na wagę, a także oddziaływania wieku na rozwój otyłości, odżywiania i . Bada się też wpływ ćwiczeń oraz chorób współistniejących", czytamy w raporcie Obesity in Older Adults: Succeeding in a Complex Clinical Situation.

Poglądy na naturę otyłości zmieniały się od pół wieku, aż w 2013 roku uznano ją za złożoną chorobę przewlekłą o podłożu patofizjologicznym. Rozpoznanie otyłości jako choroby przewlekłej, pomaga uniknąć piętna związanego z tym schorzeniem.

Podczas pandemii koronawirusa szkodliwe skutki nadmiaru tkanki tłuszczowej w starszym wieku były szczególnie widoczne, ponieważ otyłość stanowiła jeden z głównych czynników ryzyka: hospitalizacji związanej z wirusem, leczenia na oddziale intensywnej opieki medycznej, intubacji lub wentylacji mechanicznej, a także zgonu. W przypadku osób starszych inne choroby przewlekłe, problemy z mobilnością, czy stany takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów, która ogranicza możliwości ćwiczeń, sprawiają, że otyłość i nadwaga to coś więcej niż stygmatyzacja w pracy i życiu społecznym.

„W przypadku wielu osób z nadwagą skuteczne mogą być trzyelementowe zmiany w stylu życia: modyfikacja diety, podjęcie aktywności fizycznej i zmiany określonych nawyków. Jeśli poprzez to nie nastąpi redukcja masy tłuszczowej, można dołączyć odpowiednie leki, zwracając szczególną uwagę na choroby współistniejące. Skutkują one większym spadkiem masy ciała niż przy samej zmianie stylu życia, zaś ich regularne stosowanie pomaga utrzymać wagę. Chirurgia metaboliczna () z kolei to leczenie, które może dać efekt największej utraty na wadze, jednak wiąże się też z większym ryzykiem niż przyjęcie odmiennego stylu życia lub stosowanie leków", piszą autorzy raportu.

„Ponieważ wiele problemów zdrowotnych pojawia się, gdy ludzie wchodzą w starszy wiek, decyzje o terapii powinny być podejmowane przy ocenie, które interwencje mają największe szanse powodzenia i wzięciu pod uwagę obecności innych schorzeń", głosi raport. Dotyczy to również działania terapeutycznego związanego z otyłością.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy