Strona głównaChorobyOwoce w diecie zmniejszą ryzyko cukrzycy

Owoce w diecie zmniejszą ryzyko cukrzycy

Ludzie, którzy serwują sobie dwie porcje owoców dziennie, mają o 36 procent niższe szanse na rozwój cukrzycy typu 2 niż ci, którzy jedzą mniej niż połowę porcji
Owoce w diecie zmniejszą ryzyko cukrzycy
Cukrzycę diagnozuje się, gdy poziom glukozy we krwi utrzymuje się na zbyt wysokim poziomie. Choroba jest powszechna i stała się poważnym problemem zdrowia publicznego. W 2019 roku cierpiało na nią około 463 mln dorosłych ludzi na całym świecie, a do 2045 roku liczba pacjentów prawdopodobnie wzrośnie do 700 mln.
Szacuje się też, że około 374 miliony ludzi ma zwiększone ryzyko rozwoju . Zdrowa dieta i styl życia zaś mogą odgrywać kluczową rolę w obniżaniu ryzyka tej dolegliwości.

- Odkryliśmy, że ludzie, którzy jedli około 2 porcji dziennie, cechowali się o 36 procent niższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2 w ciągu kolejnych pięciu lat niż ci, którzy dostarczali sobie mniej niż połowę porcji owoców dziennie - mówi Nicola Bondonno z Uniwersytetu Edith Cowan w Perth w Australii. - Takiego efektu ochronnego nie miało jednak picie soku owocowego. Okazuje się, że zdrowa dieta i styl życia, który obejmuje serwowanie sobie całych owoców, to świetna strategia zmniejszania ryzyka cukrzycy - dodaje Bondonno.

W badaniach wzięło udział ponad 7,5 tys. osób, które dostarczyły informacji na temat ilości owoców i soków owocowych w swojej diecie. Ustalono związek między jedzeniem owoców a markerami wrażliwości na insulinę, co oznacza, że ludzie, którzy jedli więcej owoców, musieli wytwarzać mniej insuliny, aby obniżyć poziom glukozy we krwi.
Ma to istotne znaczenie, ponieważ wysoki poziom insuliny (hiperinsulinemia) może uszkadzać naczynia krwionośne i jest związany nie tylko z cukrzycą, ale także z , i - mówi Bondonno.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy