Strona głównaChorobyOznaki chorób serca na skórze

Oznaki chorób serca na skórze

Organizm w różnoraki sposób pokazuje, że zmaga się z jakimiś dolegliwościami. Problemy sercowo-naczyniowe na kilka sposobów moga mieć odzwierciedlenie na naszej skórze. Sprawdź, czy dotyczą Cię te objawy.
Oznaki chorób serca na skórze [Fot. Expensive - Fotolia.com]

Obrzęk stóp

Taki symptom może oznaczać nieprawidłową pracę serca. Wiele problemów z tym narządem może skutkować gromadzeniem się płynu w stopach i niższych partiach nóg. W efekcie pojawia się , który stopniowo przesuwa się w wyższe partie ciała.

Niebieskie lub purpurowe obszary na skórze (cyanosis, sinica)

Zmiany koloru na skórze mogą następować pod wpływem różnych czynników, np. zimna, ale jeśli żadne zewnętrzne uwarunkowania nie są przyczyną takich odbarwień, mogą oznaczać blokadę w naczyniu krwionośnym. Z powodu zatoru krew nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu i zminia kolor, co widoczne jest na powierzchni skóry. Jeśli nie podejmie się żadnych działań i taki stan rzeczy będzie się przedłużał, tkanka dokoła zmienionego miejsca obumrze.

Kępki żółte wysiewne

Żółtawe bezbolesne kępki w kącikach oczu, na powiekach, czy ścięgnach Achillesa i w innych partiach nóg to złogi i trójglicerydów. Warto wówczas poddać się badaniom na ogólą ilość lipidów w organizmie, ponieważ ich nadmiar skutkuje zmniejszeniem światła naczyń krwionośnych, a zatem słabszym przepływem krwi i rozwojem , a w rezultacie prowadzi także do lub .

Czerwone lub purpurowe smugi pod paznokciami

Przypominają drzazgi, czy też prążki pod paznkociami - mogą świadczyć o problemach sercowo-naczyniowych, np. informować o infekcji zastawki serca.

Bolesne guzki w palcach u rąk i nóg

Mogą oznaczać infekcję w sercu lub naczyniach krwionośnych. Nierzadko wywołuje je infekcyjne zapalenie wsierdzia. Takie objawy utrzymują się od kilku godzin do kilku dni, i chociaż one same ustepują, infekcja pozostaje i wymaga podjęcia leczenia.

Pałeczkowatość palców

Objaw występuje w wyniku zwiotczenia łożysk paznokci i pogrubieniu paliczków. Może oznaczać rozwój nowotworów, choroby układu oddechowego lub choroby układu krążenia, w tym: sinicze wady serca, infekcyjne zapalenie wsierdzia, tętniaka aorty.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy