Strona głównaChorobyOznaki choroby serca mogą też wskazywać na raka

Oznaki choroby serca mogą też wskazywać na raka

Zaburzenia funkcji śródbłonka małych naczyń krwionośnych, częsty wczesny objaw choroby sercowo-naczyniowej, ma związek z ponad dwukrotnym ryzykiem zachorowania na raka.
Oznaki choroby serca mogą też wskazywać na raka [fot. Clker-Free-Vector-Images from Pixabay]
Dysfunkcja śródbłonka małych naczyń może być nie tylko wskaźnikiem zagrożenia , ale też użytecznym markerem do przewidywania ryzyka raka guza litego.

- Nieinwazyjna ocena funkcji naczyń może przewidzieć rozwój . Potrzebne są dalsze badania, ale stan naczyń może potencjalnie wskazywać osoby zagrożone - mówi dr Amir Lerman z Mayo Clinic.

Dysfunkcja śródbłonka mikronaczyniowego polega na uszkodzeniu ścian małych tętnic w sercu, co ma wpływ na ich zdolność do rozszerzania się i ogranicza przepływ krwi bogatej w tlen. Przyczyną tego są: , wysoki poziom , otyłość i , a objawy wspomnianej dysfunkcji z kolei obejmują ból w klatce piersiowej. Taki stan daje się leczyć, trudno go jednak wykryć.

Przeanalizowano dane kilkuset pacjentów, którzy zostali poddani ocenie funkcji śródbłonka mikronaczyniowego. To nieinwazyjna procedura zwana tonometrią tętnic, która mierzy przepływ krwi do palców podczas zwiększania i zmniejszania ciśnienia krwi.

Dysfunkcję zdefiniowano jako wskaźnik tonometryczny na poziomie poniżej 2. Wśród pacjentów, u których stwierdzono dysfunkcję, u 9,5 proc. zdiagnozowano raka litego w okresie obserwacji. Jednocześnie ustalono, że nowotwór rozwinął się u 3,7 proc. pacjentów, którzy mieli wskaźnik tonometryczny powyżej 2.

Teraz medycy chcą ustalić, czy leczenie dysfunkcji śródbłonka zmniejszy ryzyko chorób układu krążenia i raka.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy