Strona głównaChorobyPOChP: coraz więcej niepalących pacjentów. Wszystkiemu winne zanieczyszczenia

POChP: coraz więcej niepalących pacjentów. Wszystkiemu winne zanieczyszczenia

Przewlekła obrutacyjna choroba płuc to problem kojarzony z paleniem papierosów, okazuje się jednak, że wśród pacjentów jest coraz więcej ludzi, którzy nie sięgali po papierosy, a za rozwój tej choroby częściej odpowiadają zanieczyszczenia.
POChP: coraz więcej niepalących pacjentów. Wszystkiemu winne zanieczyszczenia [Fot. koldunova_anna - Fotolia.com]
Palenie papierosów jest jednym z głównych czynników jednak nowe badania pokazują, że upowszechnia się wśród osób niepalących.

Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia, narażenie na emisje przemysłowe, środowiska i rozmaite opary wdychane także w domach sprawia, że rozwój POChP odnotowuje się coraz częściej także u ludzi nigdy nie palących papierosów.

Jeśli chodzi o choroby, z którymi zmagali się najczęściej pacjenci cierpiący jednocześnie na nadciśnienie tętnicze (jeden na trzech pacjentów) i .

Ustalono też, że 46 proc. wszystkich pacjentów było narażonych opary biopaliwow, a 26 proc na gazy toksyczne. Wydaje się zatem - mówią eksperci - że ekspozycja na różne czynniki chemiczne jest jedną z istotnych przyczyn upowszechnienia choroby. Okazało się również, że wcześniej POChP częściej dotyczyła mężczyzn niż kobiet, obecnie jednak rozkład między płciami jest bardziej zrównoważony, co może wynikać z większej ekspozycji kobiet (w krajach biedniejszych) na zanieczyszczenia domowe zwiazane z wykorzystaniem paliw kopalnych do gotowania i ogrzewania pomieszczeń.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że na całym świecie na POChP cierpi około 65 milionów ludzi. Co roku zaś z jej powodu umiera ok. 3 milionów pacjentów, czyli choroba jest odpowiedzialna za średnio 5 proc. wszystkich zgonów. Poza oraz narażeniem na zanieczyszczenia za obturacyjna chorobę płuc mogą też odpowiadać czynniki genetyczne.

Na podstawie:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy