Strona głównaChorobyPacjenci po COVID-19 o wiele częściej chorują na choroby serca i cukrzycę

Pacjenci po COVID-19 o wiele częściej chorują na choroby serca i cukrzycę

Pacjenci, którzy zarażają się COVID-19, są bardziej zagrożeni rozwojem chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy, szczególnie w ciągu trzech miesięcy po infekcji.
Pacjenci po COVID-19 o wiele częściej chorują na choroby serca i cukrzycę [fot. Thiago Lazarino from Pixabay]
Medycy coraz częściej uznają COVID-19 za problem wieloukładowy, który może powodować choroby w całym organizmie, prawdopodobnie poprzez uwalnianie szlaków wywołujących . Teraz sprawdzono, czy u pacjentów z rozwinęły się nowe przypadki i częściej niż u osób, które nigdy nie chorowały na tę chorobę w ciągu roku po zakażeniu.

Jak się okazało, pacjenci z COVID-19 mieli o 81 proc. więcej diagnoz cukrzycy w ciągu pierwszych czterech tygodni po zarażeniu wirusem i ryzyko tej choroby pozostawało podwyższone o 27 proc. do 12 tygodni po infekcji. Co więcej, COVID-19 był również związany z sześciokrotnym wzrostem liczby diagnoz chorób sercowo-naczyniowych, głównie zatorowości płucnej i nieregularnego bicia serca. Ryzyko nowej choroby serca zaczęło spadać pięć tygodni po zakażeniu i powróciło do poziomu wyjściowego okresie od 12 tygodni do roku po infekcji COVID-19.

Według medyków COVID-19 wiąże się z nasilonym ryzykiem zaburzeń sercowo-naczyniowych i cukrzycy, nie wydaje się jednak, że jest to długoterminowe zagrożenie. Ich zdaniem trzeba doradzać pacjentom, którzy wracają do zdrowia po COVID-19, aby szczególnie osłabiali u siebie ryzyko cukrzycy poprzez zdrową dietę i ćwiczenia.

- W pierwszych czterech tygodniach pacjenci po COVID-19 są najbardziej narażeni na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy, to ostatnie zagrożenie zaś pozostaje nasilone przez co najmniej 12 tygodni - wskazuje Rezel-Pottsconcludes z King's College London.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy