Strona głównaChorobyPacjenci po nowotworach częściej chorują na serce

Pacjenci po nowotworach częściej chorują na serce

Około 35 proc. Amerykanów z historią raka ma podwyższone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w dekadzie po wyleczeniu nowotworu, podczas gdy u innych ryzyko to plasuje się na poziomie 23 proc.
Pacjenci po nowotworach częściej chorują na serce [fot.  Gerd Altmann z Pixabay]
Oszacowano 10-letnie ryzyko rozwoju lub udaru mózgu,. Uczeni z Ohio State University odkryli, że średnie prawdopodobieństwo tych chorób u osoby, która przeżyła raka, wynosi około 8 proc. w porównaniu z 5-procentowym zagrożeniem w przypadku osoby, która nigdy nie zmagała się z rakiem.
Wiemy, że otyłość, rak i choroby sercowo-naczyniowe mają pewne wspólne czynniki ryzyka, a poza nimi pacjenci z nowotworem podejmują leczenie, w tym i , które mogą wpływać na ich zdrowie sercowo-naczyniowe - nazywa się to kardiotoksycznością - mówi Xiaochen Zhang z Ohio State's College of Public Health.
- Dobrą wiadomością jest to, że stajemy się naprawdę skuteczni w leczeniu raka i coraz więcej osób przeżywa tę chorobę, jednak po postawieniu diagnozy musimy zacząć uważniej myśleć o zagrożeniach innych niż nowotwór, takich jak choroba sercowo-naczyniowa - wyjaśnia Ashley Felix, współautorka badań.

- Nie chcemy, aby ludzie przeżyli tylko po to, by przedwcześnie umrzeć z powodu choroby serca lub udaru mózgu, stąd musimy mieć pewność, że pacjenci z nowotworem i ich lekarze będą świadomi tego zwiększonego zagrożenia - dodaje Felix.
Przeanalizowali dane ponad 15 tysięcy osób wieku 40 - 79 lat bez historii chorób układu krążenia. Prawie 13 proc. z nich miało za sobą leczenie nowotworu.

Kiedy naukowcy porównali poszczególne czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, biorąc pod uwagę historię raka, odkryli, że starszy wiek, wyższe skurczowe ciśnienie krwi i cukrzyca były częstsze u osób, które przeżyły nowotwór.

- Jeśli nadal będziemy obserwować wzrost zachorowań na raka wśród młodszych ludzi, możemy spodziewać się większego obciążenia chorobami sercowo-naczyniowymi w tej grupie - nasze przyszłe badania powinny iść w tym kierunku - mówi Felix.
- Pozytywne jest tu to, że młodsze osoby mają dużo czasu na wprowadzenie zmian w stylu życia, które mogą zmniejszyć u nich ryzyko sercowo-naczyniowe - dodaje Zhang. Jak podkreślają medycy, warto monitorować osoby po nowotworach pod kątem chorób sercowo-naczyniowych uświadamiać im podwyższone ryzyko problemów z układem krążenia.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy