Strona głównaChorobyPacjenci z chorobami serca częściej chorują na raka

Pacjenci z chorobami serca częściej chorują na raka

Osoby, które zmagały się z jakimiś dolegliwościami sercowo-naczyniowymi, cechują się wyższym ryzykiem rozwoju nowotworu, ostrzegają amerykańscy uczeni.
Pacjenci z chorobami serca częściej chorują na raka [Fot. Syda Productions - Fotolia.com]
Ludzie, którzy musieli podjąć leczenie z powodu określonych , takich jak zawał, czy zaburzenia rytmu serca, odznaczali się siedmiokrotnie wyższym ryzykiem zachorowania na raka w porównaniu z osobami o zdrowym sercu.

Jak ustalono w badaniach, obecność niektórych czynników sprzyjających chorobom serca miały związek z wyższym ryzykiem raka, a u osób, u których rozwinęła się choroba serca, odnotowano wyższe zagrożenie zachorowania na w kolejnych latach.

Medycy przez 15 lat monitorowali zdrowie niemal 13 tysięcy ludzi, którzy na początku nie mieli ani chorób serca, ani nowotworu. Obliczono, że ludzie z takimi czynnikami ryzyka, które o 20 proc. zwiększają prawdopodobieństwo choroby serca w ciągu najbliższej dekady, cechują się równocześnie trzykrotnie wyższym zagrożeniem rozwoju raka w porównaniu do osób o niższym ryzyku problemów sercowo-naczyniowych.

Wśród głównych czynników wspólnych chorobom serca i nowotworom były: wiek, nadciśnienie, obecność cukrzycy, palenie papierosów. Co więcej, odkryto, że ludzie, którzy mieli za sobą lub niewydolność serca, odznaczali się istotnie zwiększonym ryzykiem raka. Naukowcy odkryli również, że osoby z wysokim poziomem BNP (Brain Natriuretic Peptide, tj. peptyd natriuretyczny typu B), hormonu podwyższonego zwykle przy niewydolności serca, częściej zapadają na raka.

Nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje. Być może tak się sprawy mają ze względu na to, że obydwie analizowane dolegliwości są wywoływane takimi samymi czynnikami, wyjaśniają uczeni. Możliwe też, że sama w sobie dolegliwość sercowo-naczyniowa może sprzyjać rozwojowi nowotworów, mówią autorzy badań. Jak zaznaczają jednak, potrzebne są dalsze badania, by wyjaśnić odkryty związek.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy