Strona głównaChorobyPalacze znacznie częściej chorują na depresję

Palacze znacznie częściej chorują na depresję

Wielu palaczy jeszcze szybciej i chętniej niż zwykle sięga po papierosa, jeśli odczuwają stres lub lęk, ale w dłuższej perspektywie to wcale nie pomaga - okazuje się, że uzyskują skutek przeciwny do oczekiwanego.
Palacze znacznie częściej chorują na depresję [© 290712 - Fotolia.com] Palenie papierosów sprzyja rozwojowi i odczuwaniu lęku. Okazuje się, że palacze są o 70 procent bardziej narażeni na te problemy.

Ciągle mówi się o fizycznych szkodach palenia, ale nowe badania wykazały istotny związek pomiędzy tym nałogiem a depresją i lękiem. Palacze cechują się wyższym o około 70 procent ryzykiem kłopotów ze zdrowiem psychicznym.

Jeśli ktoś jeszcze nie powziął postanowienia o wyrzeczeniu z okazji Wielkiego Postu, warto rozważyć . Ludzie, którzy potrafili zrezygnować z tego uzależnienia, odznaczają się podobnym prawdopodobieństwem depresji i lęku do tych, którzy nigdy nie palili. Wygląda więc na to, że szkody wyrządzane zdrowiu mentalnemu przez tytoń są odwracalne.

W badaniach wzięło udział 6,5 tysiąca osób w wieku powyżej 40 lat. Wśród palaczy aż 18,3 procent cierpiało z powodu depresji lub . W grupie byłych palaczy (którzy porzucili nałóg ponad rok wcześniej) odsetek ten wyniósł 11,3 procent. Jeśli chodzi natomiast o osoby, które nigdy nie paliły, 10 procent z nich doświadczało wspomnianych problemów psychicznych.

- Nasze badania wykazały, że byli palaczy mają podobną częstość występowania lęku i depresji do osób niepalących i znacznie niższy poziom tych dolegliwości niż palacze - mówi Robert West, profesor psychologii zdrowia z University College London.

- może być kluczem do poprawy nie tylko zdrowia fizycznego, ale i psychicznego - dodaje prof. West.

Z badań wynika, że aż 9 milionów Polaków pali papierosy. Corocznie z powodu palenia tytoniu umiera w naszym kraju 50 tysięcy osób. Eksperci z Centrum Onkologii wskazują, że palenie stanowi przyczynę 90 procent przypadków zachorowań na , a także odpowiada za 30 do 40 procent wyższe prawdopodobieństwo rozwoju innych nowotworów złośliwych.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:19:44, 01-03-2015 katarzynka112

    Na szczęście ten paskudny nałóg mam już za sobą, popalam co prawda green smoke ale to co najgorsze już za mną. E-papierosy nie są tak uciążliwe i szkodliwe jak zwykłe papierosy.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy