Strona głównaChorobyPalenie papierosów sprzyja związanemu z wiekiem zwyrodnieniu plamki żółtej (AMD)

Palenie papierosów sprzyja związanemu z wiekiem zwyrodnieniu plamki żółtej (AMD)

Ludzie, którzy palą, lubi palili znaczną ilość papierosów, są bardziej narażeni na związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej i szybciej następuje u nich pogłębienie choroby.
Palenie papierosów sprzyja związanemu z wiekiem zwyrodnieniu plamki żółtej (AMD) [© nikkytok - Fotolia.com] Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (Age-related macular degeneration, AMD) jest powszechną chorobą oczu, która powoduje uszkodzenie centralnej części siatkówki i stanowi jedną z głównych przyczyn u osób w wieku powyżej 50 lat.

Z badań okulistów z University of Wisconsin School of Medicine and Public Health w Madison wynika, że może zwiększyć prawdopodobieństwo pogłębiania się oraz utraty widzenia centralnego.

Zwyrodnienie plamki żółtej prowadzi do powstawania blizn lub zaniku centralnej części siatkówki (plamki żółtej), wrażliwej na światło tkanki znajdującej się z tyłu oka, która jest odpowiedzialna za widzenie niezbędne dla m. in. dokładnego czytania, jazdy i rozpoznawania twarzy.

Uczeni przeanalizowali dane dotyczące niemal 5 tysięcy osób, które wzięły udział w badaniu rozpoczętym w 1988 roku. Uczestnicy byli poddawani badaniom co pięć lat. U 24 proc. zdiagnozowano rozwój wczesnej fazy AMD w ciągu 20 lat, a u 4,5 procent choroba rozwinęła się do bardzo poważnego etapu.

W przypadku palaczy ryzyko rozwoju do poważnej fazy AMD było o 36 proc. wyższe niż u pozostałych. U osób, które rzuciły palenie, prawdopodobieństwo to było nieco zwiększone.

Uważa się, że palenie może doprowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych, które odżywiają siatkówkę oka, co skutkuje zwiększonym ryzykiem zwyrodnienia plamki żółtej, albo, że palenie powoduje odkładanie się toksyn w tkance siatkówki, które zaburzają jej funkcjonowanie.

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy