Strona głównaChorobyPalisz papierosy? Zwiększasz ryzyko śmierci z powodu choroby serca

Palisz papierosy? Zwiększasz ryzyko śmierci z powodu choroby serca

Papierosy wywołują wiele różnych chorób, w tym dolegliwości sercowo-naczyniowe, które u palaczy trzykrotnie częściej powodują śmierć w porównaniu z osobami niepalącymi.
Palisz? Zwiększasz ryzyko śmierci z powodu choroby serca
Pracownicy Australian National University w Canberrze ustalili, że palenie papierosów poważnie uszkadza serce i główne naczynia krwionośne, co często prowadzi do udaru i zawału serca.

W badaniach wzięło udział niemal 200 tysięcy ludzi w wieku 45 lat. Przez kilka lat monitorowano zdrowie uczestników, a szczególnie skoncentrowano się na wpływie palenia papierosów na kilkadziesiąt form problemów układu krążenia (w tym , kardiomiopatii, , , czy ). Jak się okazało, palenie potroiło ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych i podwoiło prawdopodobieństwo zawału, udaru oraz zatrzymania akcji serca.

Takie wyniki uzyskano w przypadku osób, które nałogowo palą ponad pięć papierosów dziennie. Niemniej, także sporadyczne sięganie po papierosa w ciągu dnia nie jest nieszkodliwe. Wiele osób broni się, mówiąc, że ograniczają ilość , ale ludzie ci również narażają się na poważne problemy z układem krążenia. Wystarczy zapalić pięć razy w ciągu dnia, by mieć podwojone ryzyko śmierci z powodu (względem niepalących).

Palenie zwiększa ryzyko praktycznie wszystkich podtypów chorób sercowo-naczyniowych i co najmniej podwaja ryzyko wielu z nich, w tym ostrego zawału mięśnia sercowego, choroby naczyń mózgowych i niewydolności serca. Nowo rozpoznane ryzyko związane z papierosami to napadowy częstoskurcz. Tylko rezygnacja z nałogu, nie ograniczenie, znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo tych zagrożeń, mówią eksperci.

Według statystyk, w 2014 roku papierosy paliło miliard ludzi, czyli 20 proc. światowej populacji. Najwięcej papierosów (per capita) wypalają mieszkańcy byłych Republik Radzieckich, Europy Środkowo-Wschodniej, Chin, Mongolii, Indonezji, Bliskiego Wschodu.

Badania opublikowano w magazynie BMC Medicine:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy