Strona głównaChorobyPandemia COVID-19 wywołała zaburzenia snu

Pandemia COVID-19 wywołała zaburzenia snu

Wiele osób doświadczyło zaburzeń snu w związku z pandemią COVID‑19. Uczeni z Washington State University pokazali, że stres, lęk i objawy depresji podczas pierwszych kilku tygodni pandemii wiązały się z krótszym snem i jego niższą jakością.
Pandemia COVID-19 wywołała zaburzenia snu
W ankiecie przeprowadzonej wkrótce po lockdownie związanym z , w której uczestniczyło 900 bliźniąt, około jedna trzecia (32,9 proc.) badanych deklarowała skrócony sen. Kolejne 29,8 proc. uczestników zaś stwierdziło, że śpi dłużej. Co istotne, każda zmiana snu była powiązana z zgłaszanymi problemami ze zdrowiem psychicznym, chociaż silniejszy był tu związek ze skróceniem odpoczynku.

Uczestnicy relacjonowali, jak wygląda ich nocny odpoczynek, na przełomie marca i kwietnia 2020 roku. Badanych stanowiły bliźnięta, by można było określić, czy mają tu znaczenie czynniki genetyczne, wspólne środowisko, czy może obydwa te aspekty.

Okazało się, że zamknięcie i różne obostrzenia związane z COVID-19 sprzyjały problemom ze snem. Autorzy zaznaczają równocześnie, że nie jest jasne, czy zaburzenia snu przekładały się na objawy depresji, czy też symptomy oddziaływały na osłabienie snu. Już od dawna wiadomo, że kiedy ludzie nie sypiają dobrze, częściej odczuwają , niepokój i symptomy , a kiedy borykają się z tymi właśnie problemami, gorzej odpoczywają - albo śpią znacznie krócej, albo istotnie dłużej.

Autorzy sprawdzili też wpływ COVID-19 na spożywanie alkoholu oraz stres i poziom ćwiczeń. Odkryto, że osoby deklarujące zmiany w ilości ćwiczeń fizycznych, spożywanego alkoholu lub długości snu, byli bardziej zestresowani, niespokojni i przygnębieni niż ci, którzy stwierdzili, że nie nastąpiły żadne zmiany w tych zakresach.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy