Strona głównaChorobyPandemia zaburzyła nasz sen. Sprawiła, że słabiej odpoczywamy

Pandemia zaburzyła nasz sen. Sprawiła, że słabiej odpoczywamy

Wiele osób prawdopodobnie doświadczyło problemów ze snem z powodu pandemii COVID-19. Jak odkryli uczeni z Washington State University, stres, lęk i depresja podczas pierwszych kilku tygodni pandemii wiązały się z niższą jakością snu i spowodowały, że odpoczynek był krótszy niż zwykle.
Pandemia zaburzyła nasz sen. Sprawiła, że słabiej odpoczywamy [fot. Engin Akyurt from Pixabay]
W ankiecie obejmującej ponad 900 bliźniąt, przeprowadzonej po rozpoczęciu lockdownu z powodu COVID-19, około jedna trzecia respondentów (32,9 proc.) deklarowała skrócony . Kolejne 29,8 proc. stwierdziło, że spali dłużej. Każda zmiana snu była powiązana z problemami ze zdrowiem psychicznym, chociaż silniejszy związek zaburzenia te miały ze skróceniem snu.
Wyniki pokazują, że odchylenia od typowych pór snu mogą być związane z depresją, lękiem i - mówi Siny Tsang, autor badania.
Odkrycia potwierdzają wcześniejsze ustalenia, które wykazały dwukierunkowy związek między zaburzeniami snu i złym zdrowiem psychicznym. Okazuje się, że kiedy ludzie nie sypiają dobrze, częściej odczuwają stres, i objawy , a kiedy borykają się z tymi właśnie problemami, częściej doświadczają zaburzeń w nocnym odpoczynku.

W ciągu kilku tygodni ta sama grupa ludzi odpowiadała na kilka zestawów pytań. Szczególnie zainteresowano się bliźniętami, aby móc ocenić, czy w odkrywanych powiązaniach udział mają czynniki genetyczne, wspólne środowisko, czy może wszystko to. Pandemia stanowiła też okazję do sprawdzenia, jak stresująca sytuacja oddziałuje na ilość i jakość snu.

Opierano się na własnych ocenach osób badanych. - Nawet jeśli twój telefon komórkowy wskazuje, że sypiasz osiem godzin na dobę, może mieć odczucie, że śpisz krócej lub po prostu źle, co może wiązać się ze stresem lub niepokojem. Nie musi mieć znaczenia to, czy rzeczywista liczba godzin się zmieniła, czy nie. To, jak się czujesz, przekłada się na twoje zdrowie psychiczne - mówi Tsang.

- Jak się okazuje, ludzie, którzy mówili o zmianach w ćwiczeniach fizycznych, ilości wypijanego alkoholu lub długości snu, byli bardziej zestresowani, niespokojni i przygnębieni niż ci, którzy stwierdzili, że nie nastąpiły żadne zmiany w tych zakresach - podkreśla Tsang.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy