Strona głównaChorobyPapierosy wywołują depresję?

Papierosy wywołują depresję?

Większość ludzi doskonale zdaje sobie sprawę negatywnego wpływu papierosów na zdrowie fizyczne, ale niewiele dotychczas powiedziano na temat oddziaływania palenia na stan psychiczny.
Papierosy wywołują depresję? [fot. tatlin z Pixabay]
Uczeni z Hadassah Medical Center w Jerozolimie uznali, że dotychczasowe wskazówki uzyskane w różnych badaniach mogą świadczyć o tym, że palenie jest jednym z czynników sprzyjających depresji.

Przykładowo, wśród osób palących papierosy prawdopodobieństwo depresji jest dwukrotnie wyższe niż u ludzi niepalących. Przy czym wielu badaczy uważa, że to właśnie zwiększają ryzyko depresji, a nie odwrotnie.

Ponadto inne badania pokazały, że osoby, które nigdy nie paliły, odznaczają się ogólnie lepszą jakością życia uwarunkowaną stanem zdrowia (ang. health related quality of life, HRQoL), a także niższym poziomem i .

W nowym badaniu przeanalizowano dane ponad dwóch tysięcy osób. Wzięto w nim pod uwagę takie czynniki, jak: wiek, status społeczny, miejsce urodzenia i wykształcenie rodziców, a także informacje o wszelkich istniejących wcześniej chorobach przewlekłych. Co więcej, uczestnicy podali informacje o swoich nawykach i stylu życia, takich jak palenie papierosów, poziom spożycia alkoholu, poziom aktywności fizycznej i nawyki żywieniowe.

Badani wypełnili kwestionariusz obejmujący kilka aspektów zdrowotnych, takich jak funkcjonowanie fizyczne, obecność bólu, ogólny stan zdrowia, witalność, funkcjonowanie społeczne, stan emocjonalny, . Ponadto wykorzystano tzw. Inwentarz depresji Becka (Beck Depression Inventory, BDI), aby określić ilość objawów depresyjnych.

Okazało się, że istnieje związek pomiędzy wyższym BDI i paleniem papierosów. Ponadto ci, którzy palili, mieli dwa do trzech razy wyższe ryzyko klinicznej depresji w porównaniu z tymi, którzy nigdy nie sięgnęli po papierosa. Obliczono, że kilkanaście procent palaczy miało depresję i kilka proc. tych, którzy nie palili. Poza tym palacze cechowali się słabszymi wynikami w zakresie witalności i społecznego funkcjonowania.

O badaniach można przeczytać w magazynie PLOS ONE.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy