Strona głównaChorobyPapryka chili chroni przed rakiem jelita

Papryka chili chroni przed rakiem jelita

Papryka chili może być pomocna w zapobieganiu raka jelita grubego. Jej główny składnik kapsaicyna, zmniejsza ryzyko zachorowania na ten rodzaj nowotworu.
Papryka chili chroni przed rakiem jelita [© ipsilonek - Fotolia.com] Jak wynika z badań uczonych z University of California, kapsaicyna aktywuje receptor bólu u myszy zwany TRPV1, co zmniejsza rozwój guza nowotworu jelita.

TRPV1 odkryty został w neuronach czuciowych, gdzie chroni komórki przed uszkodzeniem od ciepła, kwasu i pikantnych substancji ze środowiska. Z tego powodu może być nazwany receptorem bólu, bo stanowi to jego podstawową funkcję spełnianą w układzie nerwowym.

Okazuje się jednak, że to nie cała aktywność TRPV1. Uczeni odkryli, że TRPV1 jest aktywowany przez receptor czynnika wzrostu naskórka (EGFR), który napędza proliferację komórek w przewodzie pokarmowym. EGFR musi być aktywny, by utrzymać normalny cykl rozwoju komórek w jelicie. TRPV1 i EGFR muszą współpracować, by nie występował wzrost niechcianych komórek. W konsekwencji, jeśli następuje zaburzenie w stymulacji EGFR, występowanie nowotworów staje się bardziej prawdopodobne.

W ramach badań uczeni zmodyfikowali myszy tak, by zostały pozbawione TRPV1 i odkryli, że gryzonie te były o wiele bardziej narażone na wzrost guzów w porównaniu do zwierząt z aktywnym TRPV1.

Kapsaicyna to związek, który powoduje, że ma tak ostry smak. U ludzi wywołuje efekt drażniący powodując uczucie pieczenia, gdy wchodzi on w kontakt z tkankami ciała. Poza tym, że pełni rolę dodatku do potraw, substancja jest wykorzystywana medycznie, m. in. w łagodzeniu bólu.

Jak podaje WHO, w Europie jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów u mężczyzn i kobiet. Jest drugą najczęstszą postacią raka u kobiet - po - oraz trzecim najczęściej występującym u mężczyzn, po i .

Wśród czynników ryzyka rozwoju tego nowotworu wymienia się przede wszystkim: określone rodzaje polipów w jelitach, przebycie wrzodziejącego zapalenia okrężnicy lub choroby Crohna, chorowanie na ten rodzaj raka przez któregoś z członków rodziny, cukrzycę typu 2, polipowatość rodzinną gruczolakowatą. Poza tym bardziej zagrożone są osoby, które nie ćwiczą, pala papierosy, stosują niewłaściwą dietę, nadużywają alkoholu.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć