Strona głównaChorobyParadontoza zwiększa ryzyko zaburzeń erekcji

Paradontoza zwiększa ryzyko zaburzeń erekcji

Choroby jamy ustnej nie pozostają bez wpływu na sprawność seksualną. Z badań wynika, że paradontoza dwukrotnie zwiększa ryzyko zaburzeń erekcji.
Paradontoza zwiększa ryzyko zaburzeń erekcji [Fot. SolisImages - Fotolia.com]
Osoby z paradontozą dwukrotnie częściej cierpią na . Uczeni z Uniwersytetu w Granadzie odkryli, że związek między tymi dwiema chorobami wynika z aktywności białka C-reaktywnego (CRP) wytwarzanego przez wątrobę z powodu stanu zapalnego lub infekcji.

W badaniu wzięło udział 158 mężczyzn w wieku 23-69 lat. Nieco ponad połowa uczestników cierpiała na zaburzenia erekcji. Kiedy sprawdzono obecność chorób jamy ustnej, okazało się, że chorowanie na jest istotnie powiązane z . Panowie cierpiący na przewlekłe zapalenie przyzębia odznaczali się ponad 2 razy większym ryzykiem wystąpienia problemów z erekcją. Z drugiej strony: znaczna większość mężczyzn doświadczających osłabienia sprawności seksualnej miało jednocześnie jakieś .

Ustalono też, że poziom białka C-reaktywnego był istotnie wyższy wśród uczestników, którzy mieli jedną lub obydwie wymienione dolegliwości w porównaniu do mężczyzn bez tych chorób.

CRP to białko, którego stężenie rośnie w odpowiedzi na stan zapalny, bez względu na to, czy jest on spowodowany zakażeniem bakteryjnym, wirusowym, pasożytami, chorobami układowymi, , czy . Według naukowców, CRP może mieć najpierw wpływ na mniejsze naczynia krwionośne, takie jak te znajdujące się w penisie, stąd ma związek z zaburzeniami erekcji, z czasem zaś może oddziaływać na większe naczynia i wywoływać zaburzenia sercowo-naczyniowe.

Wyniki badań są dostępne w czasopiśmie Journal of Periodontology

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy