Strona głównaChorobyPieprzyki a ryzyko raka - na co zwrócić uwagę

Pieprzyki a ryzyko raka - na co zwrócić uwagę

Pieprzyki występują na skórze w sposób naturalny. Przeciętny człowiek ma ich od 10 do 40. Niektóre są obecne od urodzenia, inne poswstają wraz z czasem. Warto wiedzieć jednak, że ich ilosć i wygląd informuje o zagrożeniu zdrowia. Zobacz, na co zwrócić uwagę.
Pieprzyki a ryzyko raka -  na co zwrócić uwagę [© glisic_albina - Fotolia.com] Asymetria. Zerknij czy nie mają nieregularnych kształtów. Takie które odznaczają się bardzo odmiennie wyglądającymi częściami, mogą oznaczać kłopoty. Jeśli pieprzyk jest symetryczny, nie powinien wiązać się z większym zagrożeniem dla skóry.

Nieregularnym granice. Pieprzyki o nieregularnych, poszczerbionych krańcach czy obrzmiałych grzbietach są charakterystyczne dla czerniaka. Podobnie w przypadku, gdy wtapiają się w skórę. W sytuacji, gdy mają ostre i wyraźnie granice, raczej nie stanowią problemu.

Zmiana koloru. Warto sprawdzić, czy barwa pieprzyków nie ulega zmianie od ciemnej do jasnej i odwrotnie. Czarne pieprzyki i takie, które cechują się nierównomiernym kolorem, należy poddać kontroli lekarza. Ostrzeżenie stanowią też miejsca, w których skóra nie chce się goić i nagle ponownie pojawiające się w danym miejscu .

Średnica. Sprawdź, czy na twoim ciele nie ma pieprzyków o średnicy większej niż pięć milimetrów.

Warto samodzielnie badać skórę. Dzięki temu ma się szansę na szybką reakcję na zmiany i wczesną diagnozę ewentualnych problemów zdrowotnych. Te najbardziej widoczne miejsca na skórze nie są problematyczne, bo cały czas mamy je pod kontrolą. Trzeba jednak pamiętać o mniej widocznych obszarach. Jeśli chodzi o głowę, szczególnie należy przyjrzeć się uszom i skórze czaszki. Poza tym należy sprawdzać (choćby przy pomocy lusterka): kark, miejsca pod pachami, obszar miedzy pośladkami i wokół narządów płciowych, a także stopy (w tym paznokcie) i ich podeszwy oraz przestrzenie między palcami.

Jak wynika z badań, osoby, które mają na ciele ponad 50 pieprzyków, są bardziej narażone na .

Przeczytaj także


Czerniak - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Choroba rozwija się zwykle w obszarze znamion barwnikowych nazywanych potocznie pieprzykami. Jeśli zostanie wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy